Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

МАЛАГА ОКУПАНА СУНЦЕМ: Медитерански туристички центар, у коме је провод загарантован, сезона почиње током Ускршњих празника

Пикасов завичај

1678971626_shutterstock_2108546315-Malaga-Gaudi.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

У Пабловој родној кући можете да се упознате с детињством, али и колекцијом графика славног сликара, док музеј који му је посвећен представља једну од највећих атракција у овом делу Шпаније. 

Сезона почиње током ускршњих празника, карактеристичних по масовним процесијама у којима се на улицу износе фигуре светаца.

Са више од 300 сунчаних дана у години, због савршене климе, чак и у зимским месецима, Малага представља један од најпознатијих туристичких центара на Медитерану. То је град широких авенија с дрворедима палми уз море, парковима, вртовима с фонтанама и разноврсним тропским растињем, прелепим плажама, интензивним ноћним животом, музејима и изврсним ресторанима с рибљим специјалитетима. После Севиље, други је по величини град у Андалузији, демографски најгушће насељен и географско је средиште Косте дел Сол, туристичке зоне с укупно 160 километара обале. Окружена је планинским венцима, а две реке - Гвадалмендина и Гвадалорсе, које протичу кроз град, уливају се у Средоземно море.

Фото: Инстаграм/Инстаграм: светска_путница

Малага је идеално полазиште за обилазак других значајних дестинација у Андалузији (Ронда, Гранада, Севиља, Кордоба). Уколико се одлучите за одмор током летњих месеци, најлепше плаже су Малагуета, Сацаба, Педрегалејо и Ел Пало. Малагуета је најближа граду и пружа се дуж Пикасове променаде. Шљунковита је и пешчана, почиње тик уз мол поред светионика у луци. Мали ресторани тзв. "чирингитоси" нуде лежаљке, свлачионице, као и велики избор пића и хране. Плажа Сацаба се налази западно од града и слови као врло тиху и мирну. Педрегалејо је некадашње рибарско село, а сада једна од најпопуларнијих плажа у Малаги, са мноштвом барова и ресторана дуж обале. Ел Пало је најудаљенија од града, а на њој се налазе неки од најбољих чирингитоса који нуде укусну рибу и морске плодове.

Фото: Схуттерстоцк

У овом граду се родио чувени сликар Пабли Пикасо. Посвећена су му чак два музеја, од којих је један његова родна кућа. Музеј Пикасо је отворен 2004. године и једна је од највећих атракција у овом делу Шпаније. Смештен је у традиционалној палати "Буенависта" у 12 просторија сталне поставке, с бројним сликама из различитих периода, као и скицама и керамичким предметима. Стална поставка је сачињена од дела која су донирали Паблова супруга и унук. Недалеко одатле налази се Пикасова родна кућа "Каза Натал", где можете да се упознате с детињством, али и завидном колекцијом графика славног сликара. Трг Плаца де ла Мерцед, где се она налази, краси и Пикасова скулптура у бронзи у природној величини. Уколико сте у могућности, обилазак музеја планирајте недељом поподне када је улаз слободан. Улазнице недељом нећете платити ни приликом обиласка Римског позоришта, Алказабе и дворца Гибралфаро - два маварска архитектонска чуда Малаге. Улазница за Пикасов музеј кошта девет евра, а савет је да купите заједничку карту за Алказабу и Гибралфаро замак, која кошта шест евра.

Фото: Инстаграм/Инстаграм: светска_путница

АЛКАЗАБА И ГИБРАЛФАРО, "ЛИЧНА КАРТА" ГРАДА

Током историје Малага је била под различитим културним утицајима, а њена славна прошлост оставила је трага највише у историјском центру, посебно у околини Алказабе, некадашње палате која је претворена у фасцинантан археолошки музеј. Потиче из времена владавине Мавара. Изграђена је 1065. године, а три века касније је реновирана и коришћена као краљевска резиденција и војна тврђава. Налази се у подножју брда Гибралфаро, на чијем врху је и истоимени одбрамбени замак. Палата и замак су спојени стазом узбрдо, дуж које су посађени борови и еукалиптуси. Алказаба је подигнута на остацима римског утврђења за време Абд ар-Рахмана, емира из Кордобе, у другој половини осмог века. Првенствено је служила као осматрачница за одбрану од пирата. Султан из Гранаде Бадис ал Зири обновио ју је половином 11. века, док је дупле зидове који повезују палату са замком изградио Јусуф из династије Насрида у 14. веку (династије која је заслужна за изградњу Алхамбре у Гранади).

Фото: Инстаграм/Инстаграм: светска_путница

Замак Гибралфаро налази се на врху брда и гледа на град. Датира из 10. века, а његову слику можете видети на печату и застави, како града Малаге, тако и истоимене провинције. Изградио га је Абд ар-Рахман ИИИ, калиф из Кордобе, и то на месту где је био феничански светионик. Џабел-фаро (арапски и грчки) значи "брдо светионика". Султан Гранаде Јусуф проширио га је почетком 14. века. Замак је познат по тромесечној опсади католичких монарха Изабеле и Фердинанда, која се завршила тако што су становници предали утврђење јер је завладала глад.

Римско позориште, најстарији споменик у Малаги, датира из првог века пре наше ере. Коришћено је све до трећег века, а онда напуштено. Мавари су га користили као складиште материјала у току изградње Алказабе, у чијем се подножју позориште и налази. С временом је затрпано, те је тако остало скривено пуних пет векова и поново пронађено тек 1951. године при припремању терена за изградњу баште испред данашњег Дома културе.

Катедрала Малаге, позната и као Катедрала де ла Енкарнасион, грађена је у ренесансном стилу, с барокном фасадом, током целог 17. и 18. века, али још није завршена, јер јој недостаје јужна кула. По првобитном пројекту планирана је изградња два торња, од којих други никад није подигнут због чега је зарадила надимак Манкита, у дословном преводу "Једнорука" односно "Саката".

Фото: Инстаграм/Инстаграм: светска_путница

СИЈЕСТА, "ПЕСКАИТО ФРИТО", ФЛАМЕНКО...

Малага је и значајна лука на Медитерану, у коју сваког дана пристиже мноштво крузера из целог света. У близини луке налази се Пасео дел Парqуе, импресиван парк и једна од највећих ботаничких ризница, украшен бројним скулптурама и фонтанама. То је и град познатих личности. У Градском позоришту "Сервантес" је Антонио Бандерас први пут крочио на сцену, а мештани кажу да га и даље повремено посећује.

Историјски део града чини сплет пешачких улица с многобројним трговима с необичним фонтанама поред којих се налазе кафеи, барови, ресторани, сувенирнице... Трговачки центар Малаге се налази у улици Лариос, одакле можете започети истраживање овог живахног града, препуног барова отворених до касно. Локални становници практикују дружење после вечере, те се немојте изненадити ако видите породице како пију пиће на тераси с децом и у позним сатима. Због "сијесте", водите рачуна о радном времену ресторана и барова (обично отварају кухиње за ручак између 12.30 и 13.30, а за вечеру од 20.30 часова). Иако је одлазак на тапас (типично шпанско предјело које карактеришу мале порције) у Малаги узбудљиво искуство и начин да се проба много различитих јела, немојте да наручујете превише тапаса одједном. Малага је посебно чувена по "пескаито фрито" - малим комадима пржене рибе, попут сардине, лососа, који се служи са чашом хладног белог вина. Након оброка, обавезно затражите рачун, будући да се у Шпанији сматра непристојним спустити рачун на сто уколико га гости нису затражили.

Фото: Инстаграм/Инстаграм: светска_путница

Ноћни живот је на добром гласу, па не пропустите да једно вече проведете у неком од познатих фламенко клубова, где је провод загарантован до раних јутарњих часова. Малагу је примамљиво посетити током зимских месеци, уколико желите да побегнете од снега и ниских температура. Сезона у граду почиње током ускршњих празника, карактеристичних по масовним процесијама у којима се износе на улицу фигуре светаца, од којих је обавезна фигура заштитнице града - Вирхен де ла Викторија. Током лета, када у Малаги борави највише туриста, организују се бројни фестивали, од којих је напознатији августовски вашар (Фериа де Малага), којим се обележава крај маварске владавине и слави се недељу дана сваког другог петка у августу. Ова прослава је карактеристична по томе што се људи облаче у ношње у фламенко стилу, а славље се одржава на улицама историјског центра града, где је уобичајено пити алкохолно пиће "фино" и играти фламенко, такође - фино!

 

 

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas