Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
ВАСПИТАЊЕ

Овако Данци васпитају своју децу: Мало обавеза и много припреме за живот, а кључна је једна ствар

Ако знамо да су Данци једна од три најсрећније нације на свету, онда је логично да закључимо да њихова деца имају изузетно радосно детињство. Зашто је то тако?

1617955988_Depositphotos_10733456_xl-2015.jpg
Фото: Депозитфото
Oglas

Шта их то чини бескрајно срећним и постоји ли неки рецепт за такав успех? Постоји, врло је једноставан и баш зато изводљив. Нагласак је на игри - слободној. Свака спутаност је искључена. Нема унапред израђених формула.

Прочитајте још: ВИКАЊЕ лоше утиче на децу: Научници дошли до нових важних открића

Ибен Дисинг Сандал, психолог из Данске и ауторка књига “Дански рецепт за срећно дете” и “Игра на дански начин”, објаснила је да је са својом децом по цео дан плесала, измишљајући што шашавије покрете, голицала их је, допуштала им да се пењу на њу, правила се да им црта на леђима, а онда су оне погађале шта је на том “цртежу”. Пуштала их је да истражују свет око себе. Увек је све било праћено песмом и смехом.

Шашављење, играње, истраживање...
Слобода је кључ
Код Данаца се много полаже на  самосталност у креирању слободног времена, а не да им се стално намећу неки програми и у вези са њима постављају очекивања, која малишанима само стварају пресију.

- То ништа не кошта, не захтева много времена, а ствара осећај повезаности и врло је важно за здраво одрастање детета - каже Данкиња. - Јер, игра повећава самопоштовање, самосвесност, ментално и физичко здравље, подстиче машту и независност, креативност и способност за преузимање ризика, изазова, за решавање проблема и ношење са новим ситуацијама.

Дете се не затрпава обавезама током дана

Она објашњава да је потпуно погрешно претрпавати дете свакодневним обавезама - часовима језика, плеса, фудбала, које ће их као припремити за свет одраслих, јер их тиме ускраћујемо за време које би могли да проведу за истраживање, маштање, креативност из сопствених, а не организованих искустава.

Прочитајте још: Љубица Богетић саветује родитеље: Организујте се добро и брините о свом менталном здрављу

Колико они као нација брину о правим вредностима, потврђује и податак да већ дуги низ година имају редован школски предмет - Учење о емпатији.

Једном недељно, деца од 6. до 16. године, изучавају како могу да помогну једни другима, колико је важно да примете када је неко од другара тужан или забринут, са циљем да их те вештине припреме за живот - како да се побољшају међуљудски односи, како може да се спречи злостављање, постигне успех на послу...

ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas