· · Коментари: 0
УСПЕХ

Први у региону, а трећи у Европи: Наши доктори уградили КИШОБРАНЧИЋ у СРЦЕ!

Лекари Института за кардиоваскуларне болести "Дедиње" применили су интервентну методу која олакшава живот пацијентима са срчаном слабошћу и плућном хипертензијом.

1612032971_dedinjeoperacijanasrcu1220012021.jpg
Фото: Клиника Дедиње

Уградњом посебног уређаја, који се назива регулатор атријалног протока крви, они пацијентима код којих су све методе исцрпљене и преостала им је само трансплантација срца или плућа, дају шансу да живе.

Прочитајте још: Нисте задовољни килажом и мало се крећете? Савети за почетак губљења килограма

Метода је код нас први пут примењена на 62-годишњој пацијенткињи из Беле Цркве. Интервентни кардиолог "Дедиња", др Михајло Фаркић каже да планирају да током ове године ураде најмање 10 оваквих процедура:

Мрежица регулише проток крви!

- Уградњом регулатора атријалног протока крви спречава се угрожавајући пад притиска код болесника са плућном хипертензијом и левостраном срчаном слабошћу. Помоћу катетера ми им овај уређај уграђујемо у срце. Реч је о једној врсти мрежице или "кишобранчића" који сам регулише проток крви из десне у леву преткомору. То им омогућава већу толеранцију физичког напора, и они након ове интервенције могу да живе много комфорније.

Прочитајте још: Докторка ЈОКОВИЋ упозорава: Чуло за укус и мирис се губи због КОРОНЕ, али и ОПАСНИХ болести

Код пацијената са плућном хипертензијом и левостраном срчаном слабошћу, услед немогућности да се природно регулише притисак, честе су епизоде падања у несвест, задржавања крви у плућима, осећај гушења и потпуна нетолеранција на физички напор.

Ова операција је могућа само тимским радом.

- Ова интервенција подразумева тимски рад лекара - каже др Милосав Томовић, кардиолог-електрофизиолог "Дедиња". - Технички је најзахтевније обезбедити пролаз катетера из десне у леву преткомору, да би се овај "кишобранчић" поставио. Иначе, овај прелаз у свакодневној пракси раде интервентни електрофизиолози. Тај део процедуре може да буде врло осетљив, зато што се ради о примени посебних уводника и дугачких игала.

Наводи их ултразвук!
Да не би дошло до компликација, поред рендгенских зрака, служимо се навођењем и помоћу ултразвука. Код утренираног тима овај прелаз обично траје пар минута, а нешто дуже уколико има неких анатомских ограничења.

Тимски рад Фото: Клиника Дедиње

У тиму лекара били су и интервентни кардиолог др Драган Топић, ехокардиографер др Слободан Томић, анастезиолог др Никола Ђукановић и медицинске сестре и техничари.

Прочитајте још: Нисте задовољни килажом и мало се крећете? Савети за почетак губљења килограма

- Ова интерневција изводи се док је пацијент у седацији, али дише сопственим плућима - каже др Драган Топић.

Од тренутка када смо катетером ушли кроз препонску артерију требало нам је 35 минута до завршетка процедуре.

- Циљ нам је да у наредном периоду обавестимо друге кардиолошке центре у земљи о процедури коју смо почели да примењујемо да би нам из њих били упућивани пацијенти којима је неопходна ова врста лечења - закључује др Топић.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.