Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Нежне мушкатле за балконе из бајке: Прави избор ако желите да освежите свој кућни простор

Нема лепшег призора од шетње градским улицама где ће сваки ваш поглед завршити на некој од многобројних тераса, које су вредне руке оплемениле раскошним цветовима разних боја

1655976375_beth-macdonald-aNayt3vh1kQ-unsplash.jpg
Пхото: Унспласх
Oglas

Најчешћи избор биљака за улепшавање балкона су мушкатле. Мало је познато да оне припадају вечно зеленим биљкама које воде порекло из Јужне Африке. Долазе из породице Гераниацеае која је најпознатија по представницима из рода здраваца. Данас се зна за више од 280 врста перена, сукулената и жбунова који припадају овој породици.

Мушкатле, као вишегодишње биљке, могу бити прави избор ако желите да освежите свој кућни простор, пре свега терасу или балкон, али исто тако врло су захвалне и за гајење у врту јер не захтевају посебне третмане и негу при одржавању. Могу се гајити у универзалном баштенском земљишту, на неутралном до благо алкалном тлу. Садњу у спољном простору треба обављати након проласка мразева, а пре почетка лета, како бисте осигурали да се биљке добро приме. Да бисте имали бујне биљке у саксијама и жардињерама, потребно је да за садњу користите добар и квалитетан компост. Уз добро заливање, можете на овај начин комбиновати мушкатле са другим нежним биљкама јер су саме мушкатле доста крте и лако се кидају и ломе. Заливање је најбоље да обављате у јутарњим часовима, водећи рачуна да не буде превише воде у саксији, јер у противном може доћи до појаве жутих ивица на листовима и труљења саме биљке.

Пхото: Унспласх

Размножавање мушкатли је прилично једноставно и најчешће се препоручује да правите резнице - одсеците здраву стабљику биљке са вршних делова и, уколико има цветова на њој, уклоните их. На одсеченом делу треба да остану два листа на врху. Напуните саксију компостом и лагано уметните резнице. Поставите је на топло и светло место и, уз редовно заливање, већ након две до три недеље можете очекивати прве успешне резултате у ожиљавању резница. Најоптималнији период за узимање и прављење резница је септембар месец, док су биљке у веома активној фази раста, па је и могућност укорењавања резница већа.

Мушкатле спадају у биљке које за свој раст и развој захтевају редовно орезивање током сезоне цветања (потребно је да сваку прецветалу грану орежете одмах након што спадне и последњи цвет са ње). Такође, неопходно је након периода зимског мировања, на сувом и прохладном месту, мушкатле орезати на половину своје величине чиме се убрзава цветање у току пролећне сезоне. Оне изузетно добро подносе осунчане позиције, мада ће пођеднако добро успевати и у сенци. Уколико је ваш балкон окренут ка југу, у току најтоплијег дела дана током лета изместите саксије у хлад како не би дошло до ожеготина од јаког сунца по површини листова.

Пхото: Унспласх

Ђубрење мушкатли мора бити интензивно, на сваке две до три недеље, како током пролећних месеци тако и током интензивног периода цветања.

У складу са старим народним веровањима, присутна је и данас симболика коју носе мушкатле, па се тако многи одлучују за њихово гајење у складу са симболом. Верује се да мушкалта белих цветова одбија змије, па су оне најчешће сађене у двориштима, а са друге стране сматрало се да ове мушкатле доносе плодност. Мушкатла црвеног цвета симболизује добро здравље и сматра се заштитним цветом, док се она ружичастих цветова најчешће користила у љубавним чаролијама.

Данас се поједине врсте мушкатли комбинују са ехинацеом за лечење бронхитиса, као и за ублажавање тегоба код грознице и упале бубрега. Уље ове биљке се користи као појачивач ружиног уља, али и као његова замена. Ароматичне врсте мушкатли се употребљавају у индустрији парфема, а наше баке их и данас користе као природне појачиваче ароме за домаће слатко које праве од разног воћа.

ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБКУ

БОНУС ВИДЕО:

 
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas