· · Коментари: 0

Како године ЗАИСТА утичу на ПЛОДНОСТ КОД ЖЕНА: Колике су шансе да ћете затруднети са 25, а колике са 35 година?

На плодност жена утиче више фактора

1675869017_shutterstock_1404770729.jpg
Фото: Схуттерстоцк

Сурова је иронија да онда када жене биолошки могу најлакше да затрудне и роде бебу, многе нису ни изблиза заинтересоване за то. Многе жене не схватају у којој мери им време не иде у прилог када је о плодности реч: истраживање рађено на хиљаду жена између 18 и 40 година у Сједињеним Државама показало је да 20 одсто није свесно утицаја старости на њихову плодност.

"Просечне године у којима жене желе да затрудне стално се повец́авају", каже Тарун Јаин, репродуктивни ендокринолог и медицински директор Центра за плодност и репродуктивну медицину у Нортвестерн Медицину у Чикагу. Често онда када су најплодније, жене су оправдано фокусиране на своје каријере и/или нису спремне да се вежу за партнера.

"Многе жене се искрено изненаде када сазнају колико плодност опада са годинама", каже Јаин. Како жене старе, додаје он, "плодност опада, стопа побачаја расте, урођене мане код полода расту. Све је болније што жена постаје старија."

Према Америчком колеџу акушера и гинеколога, способност жене да затрудни је на врхунцу између касних тинејџерских и касних 20-их година. Око 30. године плодност жене почиње да опада, а након 35. стопа пада се убрзава. Пре 30. године, жене имају 85 одсто шансе да затрудне у року од годину дана; са 30, те шансе падају на 75 процената; а са 35 година шанса пада на 66 одсто, показало је истраживање. Са 40 година, жена има само 44 одсто шансе да затрудни у року од 12 месеци.

Шта узрокује смањење плодности?

За разлику од мушкарца, који могу да произведу нову количину сперме свака 72 дана, жене се рађају са свим јајним ц́елијама које ц́е икада имати - отприлике један до два милиона - у јајницима. Овај износ опада на између 300.000 и 500.000 у пубертету и одатле наставља своју силазну путању. Током година, с менструацијом, жене губе јајне ц́елије сваког месеца. "Многе жене мисле да губе једну по једну јајну ћелију, али то је заправо од 10 до 20 месечно", каже Јаин.

Када се зрела јајна ц́елија током овулације ослободи из јајника, следи период од 12 до 24 сата када може да се оплоди спермом. "Остале јајне ћелије одумиру кроз процес који се зове апоптоза", објашњава Јаин. Када жена напуни 37 година, број јајних ц́елија је смањен на 25.000, а са 51. у њеним јајницима остаје највише хиљаду јајних ц́елија.

"То је део старења — како старимо, добијамо боре и наш метаболизам се успорава, и настављамо да губимо јајне ц́елије", каже Кејт Бајрон, гинеколошкиња са Државног универзитета Охајо.

Међутим, не ради се само о бројевима. Ради се и о квалитету. До 45. или 50. године, вец́ина јајних ц́елија које остају у јајницима су хромозомски абнормалне, каже Џозеф Хил, репродуктивни ендокринолог и специјалиста за плодност у Центру за плодност Нове Енглеске који има клинике у Масачусетсу, Њу Хемпширу и Мејну. "Вец́ина хромозомски абнормалних јајних ц́елија не дозвољава оплодњу. Од оних које то дозволе, вец́ина се не развија у ембрионе који би могли да се имплантирају у материцу. Од оних у које се имплантирају у материцу, 70 одсто се изгуби побачајем у првих 11 недеља."


Пре 30. године, жене имају 85 одсто шансе да затрудне у року од годину дана; са 30, те шансе падају на 75 процената; а са 35 година шанса пада на 66 одсто. Са 40 година, жена има само 44 одсто шансе да затрудни у року од 12 месеци.

Број хромозомски нормалних јајних ц́елија код жена опада са годинама, примец́ује Сандра Ен Карсон, бивша председница Америчког друштва за репродуктивну медицину. Како старите, имате вец́и број генетски абнормалних јајних ц́елија, а сваког месеца након овулације све вец́и проценат абнормалних јајних ц́елија остаје у резерви.

С друге стране, на мушку плодност не утиче старост. Квалитет сперме се, истина је, помало погоршава али мушкараци у суштини могу да произведу нову количину сперме свака два и по месеца. Према Америчком друштву за репродуктивну медицину "не постоји максимална старост у којој мушкарац не може да буде отац."

"То је тако неправедно – како старе мушкарци често имају проблема са ерекцијом, али њихова плодност се не мења много, док либидо жена има тенденцију да расте, али су мање плодне", каже Карсонова.

Поред хронолошке старости и генетски фактори могу да утичу на брзину одумирања јајних ц́елија код жене. "Резерва јајних ц́елија код неких жена опада брже него код других", примец́ује Јаин. "Вероватно постоји нека врста биолошког програмирања која је везана за то. С друге стране, додаје, "материца не стари – само јајници, због чега може да дође до трудноц́е код старијих жена које користе јајну ц́елију донора".

Уз све то и начина живота, односно изложеност токсинима из животне средине (укључујуц́и пестициде и хемикалије у пластици као што је бисфенол А), и одређена медицинска стања могу утицати на квалитет јајних ћелија. "Док старе, код жена и фактори начина живота штете јајним ћелијама", каже Карсонова.

Што се животног стила тиче, пушење је токсично за јајне ц́елије и прерано их оштец́ује, због чега жене пушачи често пролазе кроз менопаузу раније него оне које не пуше, примец́ује Хил. Студија у издању часописа ПЛоС Оне из 2022. године открила је да жене које пуше више од 10 цигарета дневно или цигарете пуше годинама, имају вец́и ризик од смањења резерви јајних ћелија (количина и квалитет јајних ћелија је нижи од очекиваног за њену доб).

Студија БМЈ-а из 2016. године открила је да су жене, старости од 21 до 45 година, које су конзумирале прекомерне количине алкохола - отприлике 14 или више пиц́а недељно - имале 18 процената смањене шансе да затрудне за годину дана.

Такође, гојазност може негативно да утиче на плодност жене. "Са вишком килограма долази до упалне реакције која може утицати на квалитет јајних ћелија", објашњава Хил.

Други фактори који нису повезани са квалитетом јајних ц́елија такође могу угрозити плодност код жена. Историја одређених полно преносивих инфекција, као што су хламидија или гонореја, може да доведе до зачепљење јајовода или ожиљке на јајоводима који могу да смање плодност код жена, примец́ује Бајронова. Зато је важно користити кондоме, кажу стручњаци.

Хормонски поремец́аји који ометају овулацију такође могу да угрозе плодност. Синдром полицистичних јајника, нарочито у комбинацији са прекомерном телесном тежином и(ли) инсулинском резистенцијом – може изазвати проблеме са плодношц́у. Исто важи и за ендометриозу. Ако је жена примала хемотерапију или зрачење карлице као део лечења карцинома, те интервенције могу да утичу на јајнике, напомиње Јаин.

"Многе жене не разумеју да на плодност утиче више фактора", каже Бајронова. Када је у питању здравље јајних ц́елија, старење наноси најтежи ударац плодности жене, због чега је важно размислити и планирати трудноц́у у временском оквиру до 35. године, каже Бајронова. "Време је од суштинског значаја."

"Ако можете, покушајте да затрудните пре 35. године, а ако не можете, размислите о замрзавању јајних ц́елија", саветује Карсонова. На тај начин ц́е здравље ваших јајних ц́елија буквално бити замрзнуто у времену, па у суштини можете сами себи да будете донатор јајних ц́елија у каснијем добу.

Бонус видео:

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.