Manastir Svete Katarine je sagrađen na mestu ispod Sinajske gore, u Egiptu, gde se prema Starom zavetu Gospod obratio proroku Mojsiju oko 1400. godine pre Hrista.

Srpske porodice sa Drine koje su čuvale ovaj manastir sačuvali su brojne srpske običaje kao što su krsna slava, srpsko pismo - ćirilica, brojne darove srpskih kraljeva, a nalaze se u najstarijem manastiru na svetu!
Manastir Svete Katarine je sagrađen na mestu ispod Sinajske gore, u Egiptu, gde se prema Starom zavetu Gospod obratio proroku Mojsiju oko 1400. godine pre Hrista, kod nesagorive kupine.
Pročitajte još: Kada su ušli u crkvu, videli su IKONU BOGORODICE KAKO LEBDI U SREDINI: Posle toga sve je bilo JASNO
Godine 330. na tom mestu carica Jelena, majka cara Konstantina Velikog, podigla je kapelu posvećenu Bogorodici. Uz tu kapelu odlukom cara Justinijana I (527-565) i carice Teodore gradi se crkva, trobrodna bazilika od crvenog granita kojim obiluju sinajske planine.
U okviru manastira nalazi se i bunar, gde je Mojsije prvi put video i upoznao ženu
Pročitajte još: Bio je OMILJEN SRPSKI VLADAR: Despot Stefan je SPAVAO OKOVAN i noću ŠETAO po selu, a razlog se i danas PREPRIČAVA (FOTO)
Manastir je okružen najvišim vrhovima granitne planine Sinajske gore — vrh Sveta Katarina ima 2.642 metra nadmorske visine, dok Mojsijev vrh ima 2.285 metara nadmorske visine.
Srpska pravoslavna crkva sećanje na Svetu Katarinu obeležava 7. decembra
Crkveni objekti su, pre svega u odbrambene svrhe, opasani četvorougaonim kamenim zidinama sa četiri kule. Godine 542. car Justinijan i carica Teodora otpočeli su gradnju nove crkve i monaškog konaka.
Ime Sveta Katarina nosi od IX veka, kada su mošti te velikomučenice, rođene u Aleksandriji 294. godine, prenete sa vrha Sinajske gore u manastir, gde i danas počivaju
Manastir poseduje drugu najveću zbirku rukopisnih knjiga na svetu, koja broji više od 3.500 knjiga i od koje je veća jedino rukopisna zbirka koja se čuva u Vatikanu.
Pročitajte još: Posle MOLITVI pred ikonom MAJKE BOŽJE rođeni su Višnja, Sofija i još 1.000 dece, a sve piše u KNJIZI ČUDA (FOTO)
U manastiru se čuva i sporazum o izuzeću, dokument sa otiskom Muhamedove ruke, koji su, prema predanju, monasi manastira dobili lično od Muhameda 625. godine, kada su, da bi sačuvali manastir od muslimanske najezde, otišli u Medinu i zatražili pomoć od muslimanskog proroka.
U manastirsku riznicu grčki sveštenici puštaju samo pravoslavce
U 6. veku izrađena je ikona Hrista Pantokratora, najstarija sačuvana ikona Hristova, na kojoj su slikovito prikazane dve prirode Gospoda Isusa Hrista - božanska i ljudska. Sačuvane su i ikone Svetog Petra, Bogorodice sa anđelima i svetih ratnika rađene u istoj tehnici.
Pročitajte još: NJen lik nalazi se u manastiru GRAČANICA: Danas slavimo Svetu Fevroniju koja se i posle SMRTI javlja na ISTOM MESTU
Za Manastir Svete Katarine na Sinaju vezan je i deo srpske istorije. Poznato je da je car Justinijan još u 6. veku doveo desetak porodica sa prostora današnje reke Drine i naselio ih uz sam manastir sa ciljem da čuvaju manastir.
Za deo današnjih Beduina koji naseljavaju okolinu manastira se smatra da su potomci starih Srba sa područja današnje Srbije
U manastiru pevaju "po glasovima" koji su tipični za srpsko narodno pevanje, a osam vrsta glasova se koristi i u srpskom crkvenom pojanju.
Pročitajte još: Sveti KLIN iz Hristove ruke i danas LEČI BOLESNE
U 11. veku delovi moštiju Svete Katarine razneti su po hrišćanskom svetu, a u samom manastiru čuvaju se i glava i leva ruka svetiteljke. Pravoslavci imaju tu privilegiju da se poklone i celivaju ruku Svete Katarine, a nakon toga monah svakome daruje prsten na kojem piše "Agija Katarina".
Manastir je u posedu Grčke pravoslavne crkve.
PRATITE NAS NA INSTAGRAMU i FEJSBUKU