Oglas
· · Komentari: 0
AKROMEGALIJA

Svi misle da starima RASTU nos i uši, a reč je o TEŠKOJ BOLESTI

Prekomerno otpuštanje hormona rasta u krv dovodi do uvećanja šaka, stopala, nosa, ušnih školjki, jezika

1605007094_skracDepo.png
Foto: Depozitfoto
Oglas

Od akromegalije, hronične bolesti kod koje benigni tumor hipofize prekomerno stvara i otpušta u krvotok hormon rasta, što dovodi do uvećanog rasta šaka, stopala, nosa, ušnih školjki, jezika, u Srbiji se leči oko 400 pacijenata. Zbog sporog toka, ova bolest ostaje dugo neprepoznata, pa se i pored prisutnih simptoma sa postavljanjem dijagnoze kasni od pet do čak 10 godina.

Pročitajte još: Žena ostala DELIMIČNO GLUVA - može čuti žene, ali ne i muškarce: Stručnjaci objasnili o čemu je reč

Kada se prekomerno stvaranje i oslobađanje u krvotok hormona rasta desi u odraslom dobu, znaci i simptomi se postepeno razvijaju, razvoj telesnih promena je vrlo spor i traje do desetak godina.

Gigantizam
Velika količina hormona rasta u krvotoku u detinjstvu dovodi do pojave gigantizma, oboljenja koje se karakteriše prekomernim rastom, sve dok se zone rasta u kostima ne zatvore. Zbog znatno veće telesne visine u odnosu na vršnjake, osobe sa gigantizmom se lako prepoznaju.

Zato pacijenti, njihove porodice, saradnici, pa čak i njihovi lekari često misle da se radi samo o prirodnim promenama zbog starenja.

Svi misle da sa starošću rastu nos i uši...

- Klinička slika akromegalije je specifična, ogleda se u rastu šaka i stopala, nosa i ušnih školjki, otečenosti mekih tkiva lica, isturenosti donje vilice, uvećanju jezika, većom širinom prostora između zuba donje vilice - objašnjava profesor dr Mirjana Doknić, endokrinolog u Kliničkom centru Srbije.

Pročitajte još: MOŽDANI UDAR je verovatniji ako radite prekovremeno

Koža ovih pacijenata je zadebljala, sa pojačanom aktivnošću znojnih i lojnih žlezda. Najčešća oboljenja udružena sa akromegalijom su arterijska hipertenzija, srčane aritmije, popuštanje srca, šećerna bolest, poremećaj plućne funkcije, deformacije zglobova, prelomi kičmenih pršljenova i pojava drugih tumora.

Oboleli od agromegalije imaju peuranjenu smrtnost u odnosu na druge...

Bolesnici sa aktivnom akromegalijom, imaju dva do tri puta preuranjenu veću smrtnost u odnosu na opštu populaciju. NJihov životni vek je skraćen u proseku za 10 godina u odnosu na zdrave vršnjake. Najčešći uzroci mortaliteta ovih bolesnika su kardiovaskularna, respiratorna oboljenja i pojava maligniteta.

Pročitajte još: OVO SIGURNO NISTE ZNALI! Sve blagodeti belog luka: Topi led, neguje kosu, lice...

Samo operacija
Lečenje akromegalije je operativno. Tumor se odstranjuje neurohirurškim zahvatom kroz nos. Ako je bolest aktivna i posle operacije, primenjuju se lekovi.

- Dijagnoza akromegalije se postavlja na osnovu kliničke slike, povećanog nivoa hormona rasta i njegovog medijatora IGF1, kao i snimanjem hipofize putem magnetne rezonance, koja će pokazati prisustvo tumora hipofize - kaže prof. Doknić. 

Adekvatnim lečenjem akromegalije moguće je sprečiti ili ublažiti komplikacije, čime stopa smrtnosti ovih bolesnika postaje jednaka onoj u opštoj populaciji.

U Srbiji se leči najsavremenijim lekovima!

Odnedavno u Srbiji je moguće lečenje akromegalije svim savremenim lekovima koji se koriste i u svetu. Medikamenti koji su efikasni u terapiji akromegalije su somatostatinski analozi i blokatori receptora za hormon rasta.

Pročitajte još: Zašto nam ZUJI U UŠIMA? Ovaj problem može dovesti do frustracije i gubitka sluha, a evo šta treba uraditi

- Zbog dostupnosti ovih lekova o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, svi pacijenti koji se adekvatno leče imaju šansu da njihova bolest bude pod kontrolom - objašnjava prof. dr Doknić.
Da bi neko posumnjao na akromegaliju dovoljno je samo da primeti povećanje šaka, zadebljale prste, potrebu za većim cipelama, i to za jedan broj, hrkanje.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas