Oglas
· · Komentari: 0
roditeljstvo

Znaci koji pokazuju da je dete preopterećeno aktivnostima van škole

Roditelji ponekad iz želje da deci pruže šire horizonte zaborave da u svakodnevnom rasporedu treba da ostane vremena za igru, prijatelje i porodicu.

1608292950_Depositphotos_171144326_s-2019.jpg
Foto: Deposit
Oglas

Ođednom mališani uče strane jezike, sviraju i bave se sportom. Slobodne aktivnosti treba da budu zabavne, poučne i razvojno-podsticajne, a roditelji treba da znaju kada je sve to detetu previše. Kako uskladiti sve obaveze i zahteve i kada znati da smo dete opteretili?

Podstiču dečji društveni razvoj

Ako niste sigurni da li je dete preopterećeno, najbolje je posmatrati ga. Ukoliko tokom dana ne pokazuje često umor, nervozu ili nezainteresovanost, smeje se, nema problema s apetitom, svakog dana ima vremena za igru i druženje s vršnjacima, bez teškoća prati nastavu i pokazuje želju za učenjem i savladavanjem novih znanja i veština, ne govori često o uspehu i u vanškolskim aktivnostima ne pokazuje preteranu želju za nadmetanjem, to verovatno znači da je zadovoljno i nije preopterećeno.

Pročitajte još: Zašto je važno da pustite tinejdžere da se oblače kako žele?

Važno je da sopstvena očekivanja prilagodite mogućnostima deteta jer često roditelji u želji da pruže što više ili potajno ispune svoje želje iz đetinjstva nesvesno opterete dete.
Znakovi opterećenosti
Do preopterećenosti najčešće dolazi kada je sva detetova energija usmerena samo na jednu oblast, npr. obaveze. Tada možete da primetite da, čak i ako se samo dete ne žali ili ne želi da odustane od neke slobodne aktivnosti, postoje promene u njegovom ponašanju. Promene na koje treba pripaziti su razdražljivost, nemir, agresivno ponašanje, potištenost, umor, teškoće s koncentracijom, problemi sa spavanjem, gubitak apetita, bezvoljnost i nedostatak motivacije, žaljenje na glavobolje i bolove u stomaku, zaostajanje u školi. Deca različito reaguju na preopterećenost i zato je bitno da im roditelji posvećuju pažnju i podstiču ih da kažu kako se osećaju i daju do znanja da je moguće odustati od nečega. .

Nesigurna, povučena deca, kao i ona koja imaju problema sa samopouzdanjem, sklonija su procenjivanju svojih vrednosti kroz uspeh u tim aktivnostima, a decu koja uspešno savladavaju školski program i imaju puno slobodnog vremena treba zainteresovati nečim kreativnim, podsticajnim i korisnim kako bi svoje slobodno vreme provodila što kvalitetnije, a ne samo pred televizorom i kompjuterom.

Ipak, uz sve dobrobiti vanškolskih aktivnosti treba znati da prevelik broj obaveza može da preoptereti dete pa je potrebno naći meru i ostaviti mu dovoljno slobodnog vremena za prijatelje i porodični život. I upravo je to pitanje koje muči mnoge roditelje jer često ne znaju da procene koliko je previše, posebno zato što je deci drago da imaju raznovrsne aktivnosti.

Pročitajte još: Mlada mama otkriva zašto morate JEDNOM NEDELJNO da perete dečije plišane igračke!

Pratite njegove reakcije

Roditelji se često pitaju šta da učine kada im dete kaže da želi da prestane da pohađa određenu slobodnu aktivnost. I u ovom slučaju bitno je da pratite njegove reakcije. Ukoliko dete na slobodnu aktivnost ide prigovarajući, ali redovno s nje izlazi nasmejano i govori o tome kako je bilo zabavno, verovatno ne postoji razlog za brigu. Takođe je važno voditi računa o tome da olako odustajanje može učiti dete brzinskom, kratkoročnom zadovoljstvu i može poslati poruku da je u redu odustati čim postane teže, što dete može da prenese i na druga područja svog života. Nikako, međutim, nemojte koristiti metod s podmićivanjem, pa nuditi nagrade ili pretiti kaznom.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas