· · Komentari: 0

Da li znate ko su DULE? Ove žene su sve popularnije u svetu i kod nas

Sve više slušamo o tim divnim ženama koje pomažu porodilji tokom najvažnijeg momenta u životu. Pročitajte ko su dule, koja je njihova uloga i kako pomažu trudnicama i majkama.

1680080145_5c81f2439d7828f770927ca04e2b390c061416a5.jpg
Foto: Shutterstock

Trudni ste, vašoj sreći nema kraja, a bebica uskoro stiže. Kako se bliži veliki dan, dan kada ćete postati majka, normalno je da imate određene strahove, strepite da li će porođaj proteći u najboljem redu, da li ćete vi to moći.

Svi vam govore da se ne plašite, rađanje deteta je prirodan čin, sve će biti kako treba. Iako sve to znate, ipak ste odlučili da potražite dulu – ženu koja će vam stručno pomoći i zaista objasniti kako će porođaj teći. Biće kraj vas tokom trudnoće i porođaja, ohrabrivati vas i staraće se o vama sve vreme. A upravo to je ono što je svakoj ženi neophodno tokom samog čina rađanja.

Ko su dule?

Sama reč dula vodi poreklo od grčke reči doula, u prevodu sluškinja, robinja. Dula je žena koja je već rađala, koja je prošla kroz trudnoću i porođaj. Nakon toga, svaka žena koja želi da postane dula prolazi određene obuke kako bi dodatno razumela sve važne činioce trudnoće i samog porođaja.

Sam tremin dula upotrebljen je prvi put 1969. godine u jednoj studiji, a označavao je ženu koja brine o porodiljama i pomaže im pri uspostavljanju dojenja. Tokom 60-ih godina, dule su se javile spontano u Americi, uz pokret vraćanja prirodnom porođaju, kao pratilje ženama tokom rađanja. Nakon što je popularna Megan Markl, supruga princa Harija, izjavila da želi dulu pored sebe na porođaju, one svuda u svetu postaju sve traženije i cenjenije.

Važno je naglasiti - dula je nemedicinski radnik, za razliku od babica, koje su kvalifikovano medicinsko osoblje i svakako, imaju jednu od najvažnijih uloga na porođaju. Dula nije zamena za babicu, iako i njoj može biti od pomoći, jer dobro poznaje samu porodilju i fiziologiju porođaja.

Dule svoju ulogu grade na decenijskim iskustvima i praksi babica i akušera, ali je primarno uvažavanje žene da aktivno učestvuje u rađanju. Dula je ta žena koja je neprestano sa porodiljom, da je zagrli, uhvati za ruku dok traju najjače kontrakcije, da joj ponavlja reči podrške, donese čašu vode, obriše znoj sa čela.

One veruju u prirodan porođaj i veruju da žene tokom ovog čina ne treba da budu same. I svaka žena koja se porodila, sigurno zna koliko je to važno.

Zašto je njihova uloga bitna?

Dule se zalažu se za to da žene imaju pravo da biraju metode i položaj tela tokom porođaja. Zagovornice su što prirodnijeg porođaja, odnosno vaginalnog porođaja koji nije prekinut intervencijama kao što su indukcija, epiduralna anestezija, carski rez ili epiziotomija. Osim, naravno, kada postoje čvrsti medicinski razlozi za to.

Dule insistiraju na pravu žene da se pita i odlučuje o svom porođaju. Evo i zašto. Regionalno istraživanje Sloboda rađaju pokazalo je da 73 odsto žena nije učestvovalo u donošenju odluka na svom porođaju, a 74 odsto njih nije dobilo pune i prave informacije o toku porođaja. Čak 96 odsto njih nije ponuđeno vodom dok su se porađale.

Dule se bore za humaniji pristup rađanju, umesto toga da žene leže satima same, ohrabruju, pružaju psihičku, fizičku i emotivnu podršku tokom samog porođaja.

Podjednako, biće tu za vas i tokom same trudnoće. Rešavanje nedoumica, odgovaranje na bezbroj trudničkih pitanja, ali i priprema stvari za porodilište, spremanje stvari za novorođenče. U svemu tome one vam mogu mnogo pomoći.

Dula u trudnoći i na porođaju

Sa dulom možete stupiti u kontakt onda kada vi to želite, u bilo kojoj fazi trudnoće ili pred sam porođaj. Najbolje se pokazalo kada se trudnica i dula zbliže već na samom početku trudnoće. Na taj način, dula će bolje upoznati buduću majku, moći će lakše da osluškuje njene potrebe na porođaju, umeće da prepozna i one male signale koje joj žena bude slala.

Iako je važno da ona bude uz trudnicu tokom čitavog drugog stanja, najvažnija je uloga dule na samom porođaju. Bilo da se porođaj odvija u porodilištu ili planirano, kod kuće. Kod nas je porođaj u kućnim uslovima i dalje tabu tema.

Dula je podrška

Nekada će porodilji biti potrebno samo da je neko uz nju, da ne bude sama. Dula je osoba koja ima izuzetno razvijenu empatiju i ova sposobnost joj omogućava da u svakom trenutku ohrabri trudnicu, da joj pomogne da lakše prođe kroz bolove i kontrakcije.

Dula će biti tu da ženu izmasira, da joj pomogne da zauzme najbolji položaj, da ublaži kontrakcije, da joj pomogne da pravilno diše. Dodaće joj čašu vode, javiće se na telefon. Pomoći će joj da se umiri, da luči više oksitocina, hormona sreće, pa da bude opuštenija i spremnija za sam čin rađanja.

Najvažnije: dula ima znanje, ima iskustvo, raspolaže svim potrebnim informacijama. Kao takva, u datom trenutku, pomoći će porodilji da donese pravu odluku tokom porođaja. Dula neće insistirati, neće menjati naše stavove i želje, samo će biti bezrezervna podrška u jednom od najvažnijih momenata u životu žene.

Dula posle porođaja

Mesec dana pre samog tremina, dula će biti za trudnicu dostupna non stop, za sva pitanja. Kada porođaj počne, biće uz nju nevažno koliko on traje, tri sata ili 36 sati. Nakon porođaja, obići će porodilju minimum još dva puta, pomoći će joj da prevaziđe probleme u vezi sa dojenjem, osnaživaće ženu, ali biće tu i da prepozna naznake eventualne postporođajne depresije.

Dula će biti deo porođajnog tima, ali nikako nije zamena za medicinsko osoblje. Potrebno je raspitati se u porodlištu da li je prisustvo dule dozvoljeno. Ukoliko dula ne može da bude u porođajnoj sali sa ženom, biće tu da joj pomogne kod kuće, kada krenu trudovi, pomoći će joj da se spremi za porodilište.

Šta kažu istraživanja?

I brojke su na strani dula. Prema rezultatima istraživanja koje je dostupno na sajtu dula iz Srbije, njihova uloga je ženama sve važnija.

- Uz stalnu podršku dule porođaj se ubrzava za nekoliko sati;

- Za 12 % se povećava verovatnoća da porođaj bude prirodan;

- Za 34% je povećano zadovoljstvo iskustvom rađanja;

- Smanjuje se verovatnoća za carski rez za 28%, za indukciju 40% i smanjena je primena epiduralne anestezije, forcepsa ili vakuum ekstraktora;

- Povećan je broj majki koje uspešno doje svoje bebice;

-Veoma važno, uz pomoć dule smanjuje se mogućnost razvoja postporođajne depresije, a roditelji se lakše i brže prilagođavaju svojim novim ulogama.

BONUS VIDEO

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU

Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.