Oglas
· · Komentari: 0
MOJ VRT

Tri neobične LEKOVITE BILJKE koje gajite, a da toga niste ni svesni (FOTO)

Lekovite biljke možete gajiti na svojim terasama, baštama ili vrtovima...

1663707809_plantain-gcf642a461_640.jpg
Foto: Pixabay
Oglas

Lekovite biljke se ne pronalaze na pašnjacima, napuštenim livadama ili šumskim proplancima. Lekovite biljke možete gajiti na svojim terasama, baštama ili vrtovima, a one će izvesno ulepšati vaš životni prostor i okruženje.

Pročitajte još: 5 TRIKOVA koji pomažu INDIJIKAMA da imaju savršen ten: NJihovo lice je čisto i zategnuto, a TAJNA je u jednostavnim metodama

Donosimo vam tri biljke koje će uspeti i potpunim antitalentima za uzgoj biljaka, a ukoliko imate vrt ili baštu, prverite da li ih već imate.

Gavez

Gavez je lekovita  bilja koja se od davnina smatra jednom od najdragocenijih biljnih vrsta. Gavez je biljka koja se koristi godinama u službi zdravlja i lepote. Naši preci koristili su je protiv bolova, za lečenje reume, kostobolje i svih bolesti zglobova, kao i raznih upalnih stanja na koži. Iako je mnogi smatraju korovom,  koren i listovi gaveza se u tradicionalnoj medicini od davnina koriste u lečenju povreda ligamenata i preloma kostiju. Druga primena je u vidu obloga od lista i korena gaveza za tretiranje artritičnog bola i proširenih vena.

Iako se ranije gavez koristio i za oralnu upotrebu kod obilnih menstrualnih krvarenja, gastrointestinalnih problema i čira na želucu, danas se gavez koristi samo za spoljašnju upotrebu.

Pročitajte još: Ukusno, zdravo i posno: Specijalitet od tikvica koji će i mališani voleti (RECEPT/VIDEO)

Alantoin iz biljke može pomoći u regeneraciji tkiva. Podstiče obnavljanje kože, deluje protiv grube i ispucale kože, pomaže kod sportskih povreda.Grgljanje rastvora lista gaveza pomaže kod bolnog grla i upaljenih desni. Gavez ima analgetsku aktivnost i sposobnost smanjivanja otoka. Oblozi od gaveza su pravi melem za povrede kao što su nagnječenja, modrice, frakture kostiju i slično. Naučno je dokazano da mast od gaveza uklanja bolove u leđima i druge vrste bolova kod iščašenja zglobova i artritisa.

Biljka gavez voli dosta sunca ili delimičnu hladovinu. Zbog svog velikog korena, gavez je veoma tolerantan za sušu. Međutim redovno zalivanje će mu ipak mnogo pomoći da naraste snažan i formira veći koren. Prija mu nađubreno zemljiste, ali će lepo napredovati i u bogatom organskom zemljištu.

Bokvica

Ova biljka u narodu se smatra korovom, ali ima nekoliko lekovitih dejstava, uključujući antimikrobno, antiupalno i dejstvo na zaceljivanje rana. Bokvica je univerzalni lek za ljude. Ona savršeno uklanja upale, odličan je antiseptik, leči rane i oštećenja na koži. Koristi se kod oboljenja želuca i dvanaestopalačnog creva, ali i kod bolesti disajnih organa. Olakšava iskašljavanje šlajma i umiruje nadražaj disajnih puteva, čisti krv i sistem krvotoka, snažno detoksikuje čitav organizam, a ima povoljan učinak na jetru i bubrege. Bokvica sadrži tanine, pektine, gorke materije, minerale, vitamine, naročito vitamin C, alantoin, fitoncide, limunsku kiselinu.

Pročitajte još: Pet promena na koži koje ukazuju da vam KREMA ZA LICE NE ODGOVARA: Ako ste primetili neke od njih, prestanite sa upotrebom tog preparata

Sveži listovi se izgnječe i priviju kao obloga na rane, ujede od insekata ili čireve na koži da ublaže bol i pospeše zarastaje. Alantoin iz biljke podstiče rast i razvoj ćelija. Još jedna bioaktivna materija aukubin je blagi antibiotik, a visok stepen sluzi umiruje povređenu kožu i olakšava bol. U nekim krajevima sveži list kratko zagreju iznad upaljača i tako pripremljen privijaju na ranjeno mesto. Rane tretirane svežim listovima bokvice brzo zarastaju, a čirevi sazrevaju i nestaju. Sluzavi sok isceđen iz svežeg lišća nakapan na ranu zaustavlja krvarenje, ubrzava zarastanje, sprečava upalu i ublažava bol.

Čaj skuvan od svežeg lista bokvice ima adstrigentno dejstvo i pomaže kod dijareje. Osobe koje pate od gihta mogu pojesti svež list jer pomenuti aukubin podstiče izlučivanje mokraćne kiseline iz bubrega.

Bokvica će dobro rasti u svakom tlu, osim teške gline ili barskom, ali ne više od 2 do 3 godina na istom mestu. U prvoj godini života biljaka lišće se bere samo jednom u drugom i trećem dva puta. Sakupljanje lišća preporučuje se izvršiti kada dođu do dužine od 12 centimetara.

Divizima

Divizima je prirodna pomoć obolelim disajnim organima, olakšanje kod upala i alergija, a u prirodnoj medicini koriste se cela biljka - cvet, koren i listovi. Ukoliko ovu biljku posadite u svojoj lekovitoj bašti, možete koristiti njeno lišće i cveće. Više od 2000 godina je korišćena za lečenje problema respiratornog trakta.

Čaj od lista ili cveta divizme je odličan ekpektorant. Koristi se da olakša kašalj vezan sa bronhitisom i astmom. Sluz ove biljke pomaže da se opusti sluz u plućima a saponini pomažu da se izbace. Kada je infekcija zahvatila pluća, listovi divizme mogu da se smotaju i popuše za olakšavanje stezanja u grudima.

Koren se koristi za tretiranje infekcija kože, uključujući bradavice i atletsko stopalo. Sasušeni prah korena se utrljava više puta na dan. Čaj od cveta divizme je takođe delotvoran u tretiranju bradavica.

Ova biljka nije zahtevna u pogledu zemljišta, ali traži suvo i sunčano mesto. Ako želite da gajite divizmu u bašti, posejte je u jesen u leje, a na proleće iznikle biljčice rasadite na rastojanju od najmanje pola metra. Prilagođena na život na suvim staništima, divizma ne traži dodatno zalivanje. Cveta tokom druge godine, a cvetovi se beru tokom celog leta, najbolje po suvom i sunčanom vremenu, pre podne, čim rosa spadne, jer se cvet na stabljici slabo drži i već drugog dana opada.

BONUS VIDEO:

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas