Да не би биле нервозне и понашале се агресивно, власници треба да знају које их ствари нервирају
Пошто сте вец́ одабрали расу мачке које ц́е делити са вама животни простор, потребно је да усавршите своје навике. Такође је веома важно да знате да нервозне и агресивне мачке обично гласно мјаучу, шиште, гризу.
Прљаве посуде и устајала храна
Једна од ствари коју мачку може учинити нервозном су прљаве посуде и устајала храна. Мирис мачке је тако развијен да могу да осете мирис на удаљености од 100 метара. Мачке имају 14 пута јаче чуло мириса него људи. Због тога не постоји ништа изненађујуц́е у томе да ваш омиљени куц́ни љубимац одбија да једе храну која је устајала. Аверзију животињама може изазвати и прљав тањир. То значи да је потребно да посуде из које једе ваша мачка треба опрати сваки дан, користец́и сапун или специјални детерџент за посуђе.
Честа путовања
Мачке се брзо навикну на место њиховог станишта. Чак и обичан пут код ветеринара може за вашег вољеног љубимца бити прави стрес. Ако планирате да мачку водите са собом на пут у иностранство и очекује вас дужи пут, знајте да је ово за мачку прави пакао. Припремите се унапред: набавите залихе суве хране и воде и комплет за прву помоц́.
Нагли изливи нежности
Знамо да волите своју мачку, али нагли покрети и енергично миловање љубимца може уплашити мачку и биће приморана, да у најгорем случају навали на "преступника". Приближно исти ефекат можете да изазовете ако покушате да је очешљате.
Не дозвољава свака мачка да је милујете. Да би избегли огреботине на рукама и лицу, не тестирајте стрпљење своје мачке и не примењујте силу. Оставите на миру њен реп, без обзира у којој је мачка фази.
Мачке су прилично избирљива створења. Међутим, када одлучите да удомите мачку и делите са њом животни простор, знајте да не зависи све првенствено од природе мачке, већ и од створених услова који су створени за њен живот. Дакле, све је у вашим рукама! Не бојте се!
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ