HIRURZI uvek nose PLAVE I ZELENE MANTILE zbog jednog ZAKLJUČKA iz 1914. GODINE

22. 06. 2020. 000000 17:00

Foto: Depozit

Da li ste se ikada zapitali zašto hirurzi nikad ne nose bele mantile u operacionim salama, već uvek plave ili zelene? Izgleda, da je ovaj vama nevažan detalj, zapravo jako bitan za sam ishod hirurške intrevencije. Kako i zašto?

Pročitajte još: Da li znate koje istorijske ličnosti predstavlja KRALJICA u ŠAHU? Prva uopšte nije bila ŽENSKO

Foto: Depozit

Tačno je da su svi zdravstveni radnici u početku nosili belu odeću, ali sve se to promenilo 1914. godine, kada je jedan uticajan lekar dao prednost plavoj i zelenoj uniformi.

Tačno je da su na početku svi doktori nosili bele mantile.

Najveća nevolja sa belom bojom je bila to što besprekorna belina ispod jakih svetala može da zaslepi hirurga na čitavih nekoliko minuta, ako samo malo skrene pogled sa tamne boje krvi na belu boju uniformi svojih kolega. Taj efekat je sličan onom koji se pojavljuje kada prvi put zimi izlazite napolje i gledate refleksiju sunca na snegu.

Pročitajte još: Ovaj zanat može DONETI i do 1000 EVRA mesečno: U SRBIJI se niko već 20 GODINA NIJE ŠKOLOVAO za to

Dakle, bela je zato “otpala”, ali sve to i dalje ne odgovara na pitanje zašto su lekarske uniforme baš plave ili zelene, a ne neke druge boje. Činjenica je da se plava i zelena nalaze na opozitnoj strani jarko crvenoj boji krvi, što dopušta hirurzima da se tokom operacije uvek fokusiraju na krv.

Zelena i plava boja zbog svojih opozitnih svojstava crvenoj, ne samo da mogu da izoštre vid hirurzima, već i da im pomognu da lakše uoče različite nijanse crvene.

Pročitajte još: Devojčica otišla u školu, a oni je vratili kući jer nije imala PRIKLADNE CIPELE!

Tako hirurzi mogu više pažnje da obrate na anatomiju i razlike u nijansama krvi, što značajno smanjuje rizik da naprave bilo kakvu grešku tokom operacije.