Ovo su SIMPTOMI opake bolesti zbog koje je preminula ISIDORA BJELICA: "TIHI UBICA" - kad ga primetite bude KASNO

Kristina LJubisavljević

06. 08. 2020. 000000 09:03

Foto: Printscreen/ Instagram/ Isidora Bjelica

Rak jajnik zove se "tihi ubica" jer su simtomi uglavnom neprimetni, a po dobijanju simptoma bolest je već uznapredovala.

Bolest uglavnom pogađa žene u perimenopauzi i postmenopauzi,  između 50. i 60. godine života.

Pročitajte još: "Trenuci samoće će nas vrlo brzo naučiti..." Poslednja PORUKA Isidore Bjelice će se PREPRIČAVATI (FOTO)

Simptomi bolesti

U većini slučajeva žene neće imati simptome ili neće moći da ih prepoznaju. Oni su uglavnom uobičajene promene u ženskom telu koje mogu biti uzrokovane i drugim upalama. Najčešći simptomi su:

Foto: Deposit

- mučnina i povraćanje
- osećaj nadutosti
- probavne smetnje
- pritisak u karlici
- učestalo mokrenj
- grčevi u stomaku
- gubitak apetita
- anemija i slabost
- tupa bol u donjem delu stomaka ili leđima
- umor
- nagli gubitak ili povećanje telesne težine

Redovni ginekološki pregled koji uključuje UZ jajnika je najbolja i jedina prevencija ove bolesti!

Brojne žene javljaju se lekaru kada je bolest već uznapredovala. U kasnijem stadijumu počinje da se oseća povećanje stomaka ili na dodir neobična izraslina. Smetnje u vezi sa menstruacijom nisu uobičajene za vreme oboljenja, ali je neobično kada žena u menopauzi prokrvari pa je i to jedan od tihih simptoma. Vaginalno krvarenje ili bolni seksualni odnos javljaju se kod trećine obolelih žena.

Pročitajte još: Predosetila smrt: Objava Isidore Bjelice tera suze na oči (FOTO)

Kako se postavlja dijagnoza:

- ginekološki pregled,
- vaginalni UZ  i color doppler značajno povećavaju preciznost dijagnostike,
- tumorski markeri iz krvi : CA- 125 , CA- 19-9, HE4, Roma index,
- navedenim metodama (1.2.3), postavlja se sumnja na tumor, te se može koristiti i CT i MR, a konačna dijagnoza hirurškim putem i uzimanjem uzorka  pri operaciji.

Lečenje:

U lečenju se koriste hirurška terapija, hemoterapija i radioterapija. Zavisno od stadijuma bolesti koriste se zasebno ili kombinuju. Osnovno je hirurško odstranjenje jajnika, materice, jajovoda, kao i postojećih okolnih tumorskih masa. Jedino u početnom stadijumu tumora, kod žena koje žele roditi, odstrani se samo zahvaćeni jajnik. S obzirom na to da rak jajnika u uznapredovaloj fazi često recidivira, u praćenju se koristi marker Ca 125.

Pročitajte još: TUŽNO: Ovako se Lav Pajkić oprostio od MAJKE (FOTO)

Rano otkrivanje raka jajnika

Rano otkrivanje raka jajnika je najvažnije, jer su rezultati lečenja najbolji u ranom stadijumu bolesti. Redovni ginekološki pregledi su zbog toga od velike važnosti. Kao pomoć u dijagnostici u nekim slučajevima može poslužiti CA -125.  U smislu prevencije ženama u reproduktivnom dobu može se preporučiti korišćenje oralnih kontraceptivnih pilula, uravnotežena ishrana i redovni preventivni ginekološki pregledi.

Genetska predispozicija i poremećaj imunog sistema ključni su faktori rizika!

Faktori rizika

Ne zna se precizno zašto maligni tumor nastaje. Međutim, zna se da su genetske predispozicije i poremećaj imunog sistema ključni faktori rizika. Mogu uticati i uslovi sredine u kojoj osoba živi. Pušenje za 30 odsto uvećava mogućnost pojave ovog oblika karcinoma, ali i nezdrava sredina sa zagađivačima, kao i autoimuna oboljenja, takođe, u velikoj meri mogu biti okidači.

Pročitajte još: I hrana i LEK! Tri lisnate zelene namirnice KOJE ČUVAJU ZDRAVLJE

Kako je govorila Isidora Bjelica

Isidora Bjelica se u poslednjoj ispovesti prisetila svih teških momenata koje joj je život doneo. Tom prilikom izjavila je da "odbija da se sklupča i umre u tišini" čime je još jednom dokazala koliki je borac bila.

Isidori nikada nije bio problem da priča otvoreno o svojoj bolesti, te je otkrila da li je nekada zažalila zbog toga:

- Imala sam veliku raspravu sa Gagom Nikolićem, o tome da li treba otvoreno pričati o bolesti ili ne. Gaga je smatrao da to ne treba da se radi, da je kod nas bolest veliki tabu, da su ljudi i javnost suviše agresivni. S druge strane, da nisam otvoreno pričala o mojoj bolesti, ne bih saznala mnoge stvari, nikad ne bih došla do klinike koja mi je produžila život, do leka koji mi je produžio život. U kliniku Adžibadem Sistina otišla sam kada sam ovde već bila polumrtva, sa 60 metastaza, a tamo sam saznala za novi lek.

Pročitajte još: Pet PRIRODNIH SOKOVA koji će ojačati organizam

Nikad se to ne bi desilo da nisam pričala o bolesti - rekla je tada Bjelica, pa dodala šta je sve uradila kako bi se izlečila od opake bolesti:

- Gutala sam bube na Kubi, išla sam u Švajcarsku kod nekog ludog Filipinca, koji me je udarao štapom po glavi. Treći put kada je počeo da me treska, rekla sam sebi: "Pa, čekaj, majku mu, bolje da ciknem od raka nego da me ovaj tuče drvetom po glavi!" (smeh)... Pila sam kreč, gutala škorpije, uzimala najrazličitije tinkture, ama sve sam probala. LJude je takvih stvari blam, ali mene nije. Kad ti neko kaže da imaš još tri meseca života, spreman si da probaš sve. S jedne strane, primila sam 66 hemoterapija, s druge strane nema tinkture koju nisam popila, alternativnog leka koji nisam progutala. Mislim da sam sad kao Raspućin, nemoguće je otrovati me, imuna sam na sve - ispričala je tada književnica.

Pročitajte još: Šta se dogodi u telu ako DNEVNO PROŠETATE samo 800 metara više?

Književnica Isidora Bjelica je iznela svoje mišljenje da li se kancer može izlečiti samo alternativnim metodama:

- Danas hemoterapije više nisu kao nekada. Postoje neki kanceri kod kojih je terapija veoma efikasna, kao kod mog, na primer. Svako ko je stariji od 18 godina trebalo bi da može sam da odluči kako će se lečiti, ali mislim da se od zvanične medicine ipak ne bi smelo tako lako odustajati.

Pogotovo što ima mnogo i zvaničnih i alternativnih preparata koji mogu da ublaže štetne efekte hemoterapija i zračenja, da podignu leukocite, smanje bolove, spreče opadanje kose...

Mislim da je opasno odbacivati bilo koji vid lečenja, naročito sada, kada se svakodnevno radi na poboljšanju lekova i terapija - zaključila je Isidora Bjelica.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU