Da li treba ŠPIJUNIRATI decu? Obavezno! I to na OVAJ NAČIN, da vas NE UHVATE

17. 08. 2020. 000000 11:20

Foto: Piksabej

Gde je granica između zaštite deteta i njegove privatnosti? Čitanje poruka, preturanje po stvarima, proveravanje informacija sa prijateljima, dete tumači kao nepoverenje, a ne kao zabrinutost!

Pročitajte još: Imamo IDEALNO mesto za letovanje, SVE UKLJUČENO, a uz jedan USLOV - dobijate POPUST (FOTO)

Špijunirajte Foto: Piksabej

Poštujte detetovu privatnost i dajte mu do znanja da ste uvek tu ako ima problem. Međutim, morate znati kako se ponaša u virtuelnom svetu.

Ako krije telefon od vas već treba da se zabrinete.

Ukoliko dete u vašem prisustvu krije telefon, ide u drugu sobu kada šalje i čita poruke, ne dozvoljava vam da mu vidite profil i blokira vas - treba da se zabrinete. Morate naći način da doznate šta radi na internetu.

Svakid rugi roditelj redovno špijunira dete!

Šest od deset roditelja čita poruke svoje dece na društvenim mrežama, pokazala je studija koja je obuhvatila 2.000 roditelja. Od njih 60 odsto je priznalo da špijunira decu. Dakle, kad god vam se ukaže prilika proverite šta piše i šta gleda na internetu.  Deca nekada i nesvesno postavljaju postove koje ne bi smeli, recimo, političke izjave i slično.

Pročitajte još:  RODITELJI ovo PRAVILO morate da znate, sačuvaće vašu DECU od opasnosti današnjice

Kako da vas ne uhvati?
Najvažnije je da vas ne uhvati. Važno je da otkrijete šifru koja otključava telefon, a to treba doznati još dok mu kupujte aparat. Onda je lako - dok se kupa ili kada mu "uhapsite" telefon pregledajte sve, ali u istoriji nikako nove poruke, jer će vas uhvatiti.

Veoma je važno da dete naučite kako da se ponaša u virtuelnom svetu, da zna da ne sme da objavljuje svoje slike i lokaciju na kojoj se nalazi. Dogovorite pravila koliko sati može da provodi sa telefonom i igricama.

Redovno upoznajte društvo sa kojim se druži, a menja se godinama.

Ipak, pored bliskosti sa detetom najvažnije je da poznajete njegovo društvo - sa kim ide u školu, na trening, sa kim se šeta po kraju. Društvo se sa godinama menja, pa budite u toku. Naučite dete da vas redovno obaveštava gde ide, sa kim i kada će se vratiti i neće biti razloga za brigu.

Nikako pre 12. godine
Deca ne bi smela da imaju profil na društvenim mrežama pre 12. godine, jer nisu zrela.

Pročitajte još: Istraživanje pokazalo: LENJI RODITELJI puštaju decu da igraju IGRICE

Stručnjaci upozoravaju da kada dete otkrije da ga roditelji stalno proveravaju to može da ga povredi i ugrozi odnos sa njim. Što više razgovora i zajedničkih aktivnosti dovešće do toga da vam se dete poverava i otvoreno iznosi svoje mišljenje, osećanja i želje.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU