Zašto ne pamtimo šta se dogodilo do 4. godine života? Stručnjaci daju ODGOVOR

03. 11. 2020. 000000 18:00

Foto: Depozit

Iako se prema stručnjacima naše ličnosti oblikuju još u najranijem detinjstvu, malo ljudi ima ikakva sećanja iz prvih godina života. Naime, kako odrastamo, zaboravljamo ljude, događaje i mesta sa kojima smo se u detinjstvu susretali, a razlog tome je fenomen zvan "dečija amnezija".

Reč je o nesposobnosti odraslih da se prisete detalja ili celih događaja koji su im se dogodili pre četvrte godine života, a jedna od teorija kaže kako se dečija amnezija javlja zbog nemogućnosti govora u prvim godinama života.

Pročitajte još: Terajte decu da se IGRAJU na TRAVI, jer doktori upozoravaju da onima koji to ne rade PRETI nešto STRAŠNO

Naime, kada se setimo neke uspomene, rečima ćemo je u glavi opisati i tako zapamtiti. Ali, budući da malo dete smisleno ne priča negde do druge godine života, nije u stanju ni da stvori pravo sećanje.

U detinjstvu imamo slike u celini, npr. park u koji smo često išli, ali se nećemo sećati detalja

Osim ovog razloga, neka istraživanja tvrde da deo razloga za amneziju leži u razvoju našeg mozga koji, dok je još zauzet sa stvaranjem novih ćelija, ne čuva dugoročne uspomene, te nemamo tzv. "epizodno pamćenje". 

Foto: Depozit

Pročitajte još: TRENDOVI u roditeljstvu koji su PREVAZIĐENI: Da li ih i dalje koristite?

Pravilan razgovor sa roditeljima pomaže da zadržimo što više sećanja iz detinjstva

Naši roditelji takođe utiču na način na koji se prisećamo određenih događaja. Jedno istraživanje tako pokazuje da se deca različito sećaju istog događaja nakon što su o njemu razgovarali sa roditeljima.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU