NAUKA IMA NOVI TRIK: Otkriven način pomoću kog možemo biti PAMETNIJI!

08. 12. 2020. 000000 18:40

Foto: Depozit

Otkriven novi trik kojim možemo ojačati moć našeg mozga, ali i usporiti procese starenja i razvoja mnogih bolesti.

U ljudskoj je prirodi da bude znatiželjan, da otkriva nove stvari, da uči. Iako "svakog dana u svakom pogledu sve više napredujemo", zagonetke i zadaci kojima hranimo, održavamo i razvijamo mozak, smatraju stručnjaci, treba da budu sastavni deo naše svakodnevnice.

Pročitajte još: Da li se ostvarilo? Evo kako je NIKOLA TESLA zamišljao 21. vek

Da bi razvijali mozak počeli smo da jedemo više lešnika jer su, prema stručnjacima, zdravi za održavanje moždanih vijuga, počeli smo da slažemo slagalice, da rešavamo sudoku ukrštenice, da čitamo knjige, ali sve su to stvari koje ne mogu u kratkom roku da naprave vidljive promene.

Ali nauka ima trik kojim ćemo, kako tvrde, zaista postati pametniji.

Učenje stranog jezika. Da, najbolji trik, odnosno metoda za razvoj snage uma je učenje stranog jezika. Ali to ne znači da ukoliko naučimo nekoliko stranih reči da ćemo biti pametniji. Ako zaista želite da postanete "pametniji", moraćete da naučite puno više od nekoliko reči kojima možete tek pozdraviti nekog na ulicama stranih gradova.

Foto: Depozit

Prema istraživanju kognitivne neuronaučnice Elen Bialystok, bilingvizam ili dvojezičnost zaista može da poboljša kognitivne sposobnosti i da nam omogući da budemo efikasniji u složenijim kognitivnim operacijama poput rešavanja problema, pamćenja i mišljenja.

Bilingvalni ljudi
LJudi koji govore barem dva jezika, lakše se prisećaju nekih starih informacija i događaja, kao i detalja vezanih uz neke događaje ili ljude, bolje odvajaju nevažne podatke i usredsređuju se na one bitne i lakše održavaju pažnju.

Pročitajte još: TVRDNJA PSIHOLOGA: Evo zbog čega naše žene nikad neće naći muža (VIDEO)

Dvojezičnost nam omogućuje brže razmišljanje i bolje i brže reagovanje na podražaje.

Istraživanje profesorke Bialystok bavilo se promatranjem uticaja dvojezičnosti na kognitivne sposobnosti starijih osoba i na uticaj dvojezičnosti na demenciju.

Stariji ljudi, koji govore dva jezika, pokazali su bolje rezultate u testovima pamćenja od onih koji ne znaju nijedan jezik. Ujedno su kasnije počeli da pokazuju znakove demencije i ostalih poremećaja povezanih sa starenjem.

Pročitajte još: Kada NISTE ZADOVOLJNI ŽIVOTOM, primenite ovih deset načina da sve PREOKRENETE u svoju korist

Stoga, sledeći put kada dobijete potrebu za osnaživanjem moći mozga, pokušajte s učenjem stranog jezika. Jer osim što ćete biti pametniji, usporićete razvoj bolesti povezanih sa starenjem.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU