Nekoliko dana ste već kod kuće? Kako to utiče na psihičko i fizičko zdravlje?

Kristina LJubisavljević

21. 01. 2021. 000000 15:40

Foto: Deposit

Zbog toga, ali i zbog straha od zaraze, generalno smo svi počeli puno vremena da provodimo u svoja četiri zida, što nikako nije dobro i može da ostavi posledice na psihu.

Pročitajte još: Nemam šta da OBUČEM! Da li znate koliko dana u životu ŽENA provede ISPRED ORMANA?

Dr Džo Denijels, klinički psiholog specijalizovan za teskobu i umor, objasnila je šta vam se može dogoditi ako danima ne vidite "ni Sunca ni Meseca".

- Pre svega, stvarno je normalno da trenutno ne želimo da izlazimo napolje. U ovo doba godine obično prelazimo u stanje hibernacije. Stoga je razumno povlačiti se u zatvorene prostore - izjavila je doktorka u razgovoru za magazin Stylist.

Dakle, prirodno je da izlazak iz kuće možda nije prva stvar koju želite da uradite, ali premda biste možda hteli da ostanete unutra do leta, punjenje baterija na svežem vazduhu ipak je najbolje što možete učiniti za sebe, prenosi LAD Bible.

Pročitajte još: KONOBARICA HEROJ: Spasila život dečaku život od roditelja zlostavljača (VIDEO)

Što duže vremena provedete u kući, to ćete duže morati da se usredsređujete na svoje misli i svoje brige.

- Poteškoće s mentalnim zdravljem uglavnom proizlaze iz nezadovoljavanja naših osnovnih potreba na ovaj ili onaj način. Ako ostanemo predugo u kući, to znači da nemamo pristup nekim stvarima koje su nam potrebne - objasnila je Denijels. Ali nije samo vaš um taj koji bi mogao da ima koristi od svežeg vazduha.

Foto: Deposit

-Vežbanje je presudno i za mentalno i za fizičko blagostanje, jer nam pomaže da se rešimo nagomilane napetosti i teskobe, a takođe oslobađa endorfine i čini nas sposobnijim za odgovor na infekciju - dodala je.

Druženje s bliskim osobama u distanciranoj šetnji može imati mnoštvo koristi za vaše zdravlje

Zamka u koju ljudi upadaju

- Nažalost, opuštena druženja kakva smo ranije poznavali, više nisu dopuštena. Međutim, kontakt licem u lice zaista je važan za dobrobit svakog čoveka. Mi smo društvena bića pa nam je to stvarno potrebno. Ali ono što je ključno jeste da vam razgovor s ljudima daje perspektivu. Što duže vremena provedete u kući, to ćete duže morati da se usredsređujete na svoje misli i svoje brige - rekla je doktorka.

Pročitajte još: Da li ste se pitali zašto je sneg BELE BOJE? A postoji i plavi, crveni i roze!

Ali, kao i kod većine stvari, ključna je ravnoteža.

- Ako prisilimo te ljude da izađu napolje, tada će se njihovo mentalno zdravlje zapravo pogoršati. Pretpostavljam da se trenutno radi o pronalaženju ravnoteže između onoga što ima smisla i onoga što je sigurno. Izlazak u šetnju sam neće biti toliko podsticajan, ali možda ćete se tako osećati sigurnije i, samim tim, prikladnije - zaključila je Denijels.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU