Postanite MAJSTOR za ROŠTILJ - uz pomoć ovih TRIKOVA oduševićete sve prijatelje!

Jovana Pejinovic

01. 05. 2021. 000000 10:00

FOTO: pixabay

Mi vam odajemo najbolje trikove koji će od vas napraviti pravog roštilj majstora.

Izvadite meso da se otopi

Izvadite meso iz frižidera i ostavite da odstoji na sobnoj temperaturi 20-30 minuta. Ključ savršenog odreska je kratko vreme kuvanje na visokoj temperaturi. Što je biftek hladniji kada se stavi na roštilj, to će mu trebati više vremena da se ispeče. I što više vremena provodi na vrelom roštilju, postaje sve tvrđi. U idealnom slučaju želite da unutrašnjost mesa bude blago hladna kada je stavite na roštilj. Ovo vam pomaže da postignete savršeni srednje pečen odrezak.

Ne bodite meso dok je na roštilju, kako ne bi iscureli svi sokovi.

Slobodno dosta začinite meso

Velikim, debelim odrescima treba puno začina, pa ih pre roštilja obilno prekrijte solju i biberom, i dobro utrljajte. Kuvarsko pravilo je da meso posolite dvostruko više nego što mislite da je potrebno.

Pročitajte još: Kako da spremite JAGNJETINU U RERNI ZA VASKRS: Recept za pečenje sa hrskavom kožicom, sočno kao ispod SAĆA!

Očistite rešetke

Čist roštilj omogućiće da vam se meso ne lepi. Uložite u dobru četku za roštilj i na početku svake sesije pečenja, nakon što ste prethodno zagrejali roštilj, četkom dobro operite da uklonite sve ostatke. Nakon ribanja rešetke, umočite papirni ubrus u malo ulja i pomoću klešta ravnomerno obrišite uljem preko rešetke. Možete da koristite i parčiće slanine ili polovinu crnog luka.

Kada sklonite meso sa roštilja, ostavite ga makar 5 minuta da "odmori".

Ostavite dovoljno vremena da se roštilj zagreje

Da biste izmerili toplinu vatre, držite ruku oko četiri centimetra iznad rešetke roštilja i počnite da računate: "Jedan roštiljčić, dva roštiljčića..". Ako je vatra jaka doći ćete do dva ili tri roštiljčića pre nego što budete primorani da pomerite ruku; do srednje jake vatre, četiri do pet roštiljčića; na srednje niskoj vatri, osam do deset roštiljčića. 

Izbegavajte izbijanje vatre iznad rešetke

Rasplamsavanja vatre su neizbežni deo roštiljanja. Kada se pojave: Premestite hranu iz vruće zone u srednju zonu dok plamen ne popusti. Takođe možete pokušati da spustite poklopac. Ovim se vatri uskraćuje kiseonik, što na kraju gasi plamen. U krajnjem slučaju pospite solju ili sodu bikarbonu preko vatre da biste je ugasili.

Pročitajte još: Sočno i ukusno, rešenje za svaki praznik: Kremasti voćni kolač sa višnjama (FOTO/VIDEO)

Ne pomerajte i ne bodite meso

Neka vaš odrezak razvije zapečenu koru na roštilju pre nego što ga premestite ili prevrnete. Ako pokušate da podignete meso pre nego što bude spremno, zalepiće se za rešetke.

Kada proveravate da li je gotovo, oduprite se nagonima da više puta ubodete meso viljuškom ili. Sokovi će pobeći, čineći meso suvim i manje aromatičnim. Koristite lopaticu ili klešta za okretanje hrane.

Pročitajte još: LIBANSKA salata od PERŠUNA - recept za jednostavno i brzo PREDJELO!

Pustite meso da "odmori"

Kada meso sklonite sa roštilja, sačekajte najmanje 5 minuta pre nego što ga isečete. To daje sokovima priliku da se ponovo vrate u meso. Ali nemojte ih stavljati direktno na tanjir ili poslužavnik. Da biste sačuvali hrskave delove roštilja na kojima ste toliko naporno radili, stavite meso na rešetku za hlađenje. To omogućava da ispod cirkuliše dovoljno vazduha da ne mora da miruje toliko dugo. Svaki put savršeno funkcioniše!
 

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU