Prvi put zabeleženo: Šta znači kiša na Grenlandu?

Kristina LJubisavljević

21. 08. 2021. 000000 19:00

Foto: Pixabay

Padavine su jasan znak klimatske krize, upozoravaju stručnjaci.

Naučnici Stanice američke Nacionalne naučne fondacije primetili su kišu tokom 14. avgusta, ali nisu imali instrumente za merenje, jer su padavine bile neočekivane. Širom Grenlanda je iz oblaka palo približno sedam milijardi tona vode.

Pročitajte još: UVRNUTE NAVIKE VELIKIH PISACA: Jedan je otišao toliko daleko da je držao trule jabuke u stolu! (FOTO)

Kiša je padala tokom izuzetno toplih tri dana na Grenlandu, kada su temperature mestimično bile 18 stepeni veće od proseka. Kao rezultat toga, topljenje je primećeno u većem delu Grenlanda, na površini oko četiri puta većoj od Velike Britanije.

Nedavni izveštaj Međuvladinog panela o klimatskim promenama zaključio je da je "nedvosmisleno" da emisije ugljen-dioksida usled ljudskih aktivnosti greju planetu i izazivaju topljenje leda i podizanja nivoa mora.

Grenland je takođe imao "epizodu" topljenja u julu, čime je 2021. postala jedna od samo četiri godine u prošlom veku u kojima je zabeleženo tako rasprostranjeno topljenje ledenih površina.

Ostale godine koje su bile krizne u tom smislu su 1995, 2012, i 2019.

Pročitajte još: PRONAĐENA PRINCEZA: Usvojena devojka je prešla put od američkog predgrađa do kraljevskog trona! (FOTO/VIDEO)

Globalni nivo mora porastao bi za oko šest metara kada bi se sav grenlandski led otopio, iako bi za to bili potrebni vekovi ili milenijumi. Ali svakako da topljenje sa Grenlanda još od 1994. godine podiže nivo mora i ugrožava svetske obalne gradove.

Led na Grenlandu se topi brže nego ikad u proteklih 12.000 godina, procenili su naučnici.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU