Istine i zablude o trudnoći – kada se koristi folna kiselina, koji šampon je dozvoljen, ali i još puno toga!

Kristina LJubisavljević

15. 09. 2021. 000000 12:00

Foto: Pixabay

Svakoj trudnici je frustrirajuće da sluša brojne savete koji nemaju puno logičnih razloga za primenu. Umesto da se bezpogovorno veruje u sve priče treba otkriti šta je od tvrdnji istinito, a koje svojom primenom mogu i da naškode.

Folna kiselina – koliko je zaista važna?

Zdrava trudnica će imati veće šanse da vodi zdravu trudnoću.

Zabluda je da folna kiselina nije važna jer je ključna za pravilan razvoj neuralne cevi koja vezuje kičmu i mozak kod fetusa. Ona pomaže sintezi DNK što donosi pravilni razvoj materice i pravilan razvoj organa u telu bebe.

Brokoli, spanać, zrna soje, citrusi… su bogati folnom kiselinom, ali se ona teško resorbuje iz hrane. Na ovaj način se prosečno dnevno unese samo oko 200 mikrograma, a u tokom drugog stanja je potrebna duplo veća doza. Zbog svih ovih razloga je folna kiselina neophodna kao suplement i treba se unosi i pre začeća, ali i u prva 3 meseca intenzivnog razvoja bebe.

Da li domaći sok od maline izaziva alergiju kod trudnice?

Još jedna zabluda u nizu je da nije zdravo da se domaći sok od maline pije u trudnoći.

Maline sadrže vitamine, eterična ulja i omega – 3 masne kiseline i kao takve su idealne za konzumaciju u trudnoći. Neće dovesti do pojave alergije niti će naškoditi bebi na bilo koji način.

Domaći sok od maline je korisno piti u trudnoći, nema konzervans niti drugu hemiju, a osvežava i deluje kao prirodan dijuretik. Oprez je potreban samo kod unosa prekomerne količine jer se trudnici preporučuje 1,5L tečnosti što sokova što vode, pa ne treba piti više od 1 čaše dnevno ovog napitka.

Šamponi za kosu za trudnice – da li mogu da ugroze trudnoću?

Zabluda je da šamponi za kosu mogu da ugroze trudnoću, ali je činjenica da kosa svakako zahteva drugačiju negu nego inače.

Usled hormonalnih promena koža i kosa menjaju svoj izgled. Neke trudnice imaju gušću kosu, sjajniju dlaku, nekima se javlja masno vlasište, suvi krajevi, a događa se i da kosa opada više nego inače… Ovakva stanja zahtevaju da se u trudnoći šamponi za kosu prilagode novonastalom stanju kože glave i kvaliteta dlake.

Iako šamponi za kosu ne mogu da naškode trudnoći mogu da dovedu do pojave alergije i iritacije. Drugo stanje je podložnije reakciji na hemikalije pa je bolje birati blage šampone, bebi liniju i izbaciti maske i regeneratore iz upotrebe.

Trudnica jede za dvoje – velika zabluda!

U trudnoći nije dobro jesti sve što organizam poželi. Tako se stvaraju prekomerne masne naslage, raste pritisak i visina šećera u krvi. Da bi trudnoća bila zdrava, a porođaj bez komplikacija važno je paziti na ishranu. Trudnica treba da, od prvih znaka trudnoće, ima 3 glavna obroka i 2 užine uz umerenu fizičku aktivnost svih 9 meseci.

Ne treba verovati svakoj tvrdnji koja se čuje. Mnoge stvari su korisne, a svesno se izbegavaju zbog zablude o štetnosti. Važno je pratiti savete lekara, čitati proverene preporuke i trudnoća će proći bez ikakvih poteškoća.