Konzerva koja zagreva hranu? Postojale su pre 100 godina, a sada su zaboravljene!

23. 09. 2021. 000000 19:00

Foto: Piksabej

Konzervirane namirnice izazvale su pravu revoluciju u istoriji hrane, posebno kada se radi o ishrani vojnika - ali, malo njih zna da je jedan ruski pronalazač dao tu veliki doprinos: unapredio je običnu konzervu - tako što je sama zagrevala svoj sadržaj.

Pročitajte još: ZANEMEĆETE! Ovo su ispovesti ljudi koji su SPAS pronašli u manastiru TUMANE

Ruske konzerve

Za razliku od drugih evropskih zemalja, Rusko carstvo je uspostavilo sopstvenu proizvodnju konzervirane hrane tek 1870. godine. Tada se u Sankt Peterburgu proizvodilo svega pet jela: čorba od graška, meso sa graškom, kaša, paprikaš i pržena govedina.

Konzerve su idealne za ratne uslove.

Iako među stanovništvom limenke i nisu zaživele, Prvi svetski rat doneo je popularnost ovim proizvodima. Ipak, postojao je problem: na frontu je konzerve bilo teško zagrejati, a proizvođač je savetovao da se to čini na plamenu vatre, što baš nije bilo najbolje rešenje - čak ni za rovovski rat.

Pročitajte još: TITA su u Užice doveli četnici, a Kosta Pećanac mu je nabavio dokumenta

Nema ih više
Iako je izum praktičan, samozagrevajuće konzerve se danas mogu kupiti tek ponegde u svetu. Retko ko zna da je sve smislio ruski inženjer u drugoj polovini 19. veka i da je ovaj izum omogućio mnogim ruskim vojnicima da pojedu pristojan i topao obrok, čak i u rovovima Prvog svetskog rata.

Limenke sa duplim dnom

Tada se neko prisetio izuma ruskog pronalazača Jevgenija Stepanoviča Fjodorova. Po obrazovanju vazduhoplovni inženjer (završio je Sanktpeterburšku vojnu inženjersku školu), Fjodorov je 1897. godine došao na ideju da stvori samozagrevajucu limenu konzervu.

Vazduhoplovni inženjer je imao genijalnu ideju.

Sve se svodilo na hemijsku reakciju: limenka je imala duplo dno, gde su se nalazili živi kreč i voda. Pre upotrebe bilo je potrebno samo okrenuti donji deo za 180 stepeni, i došlo bi do reakcije koja proizvodi toplotu.

Pročitajte još: KLETVA SE OBISTINILA: Karađorđeve ubice nije htela ni zemlja, ni voda, ni ljudi!

Konzerve su bile spas za vojnike

Ispostavilo se da je ova inovacija bila pravi spas za vojsku, posebno za one jedinice koje bi trebalo da budu što neprimetnije, recimo - za izviđače. Proizvodnja ovakvih konzervi uspostavljena je u Ruskom carstvu već 1915. godine, iako isporuke nisu bile preterano velike.

Rusija je proizvodila konzerve 1915. godine

U početku nisu isporučivane velike količine ovih jela kako bi se stanovništvu dalo vremena da se navikne na neobičan izum. Međutim, sve je išlo sasvim drugačije od planiranog: do kraja Prvog svetskog rata isporuka samozagrevajućih konzervi praktično je prestala, a ubrzo je potpuno zaboravljena.

Pročitajte još: ČUDO U GRČKOJ! Procvetali osušeni ljiljani na ikoni Bogorodice - nevernici izučavaju cvet da bi objasnili fenomen! (VIDEO)

Ako su Rusi zaboravili - drugi nisu: tokom Drugog svetskog rata sovjetski vojnici su kod Nemaca pronašli samozagrevajuće konzerve sa dinstanim mesom - pravljene praktično po identičnoj tehnologiji. U Trećem rajhu su kopirali Fjodorovljev izum, ali ni tamo ovo nije široko zaživelo.