Simptomi koji mogu ukazivati da ste i vi METEOROPATA: Kako prepoznati problem i izboriti se sa njim?

Jelena Knežević

31. 03. 2022. 000000 10:40

Foto: Piksabej

Promenljivo vreme i nagle temperaturne razlike posebno su karakteristične u ovom periodu, kada nas napušta zima i dolazi lepše vreme.

Glavobolje, mučnina, vrtoglavice, reumatsko bolovi, nesvestice, migrene - ove simptome može da izazove mnoštvo uzroka, ali ukoliko primetite da vam se najčešće javljaju kad se naglo promeni vreme i temperatura - najverovatnije spadate u meteoropate.

Pored ovih simptoma, umor, slaba koncentracija, pojačana želja za spavanjem, promene rasploženja, probemi sa nesanicom jedni su od češćih simptoma meteoropatije.

Pročiitajte još: Očistite organizam: Napravite pravi DETOKS napitak od samo četiri sastojka

Meteoropatija nekada je bila češća kod ljudi u zrelijim godinama. Ali danas ona sve više pogađa i mlađe osobe. Ovo stanje može zadesiti i zdrave osobe, najčešće u vidu umora, promene raspoloženja, slabosti itd. Međutim, od nje češće pate hronični bolesnici, npr. srčani bolesnici, pacijenti sa visokim krvnim pritiskom, plućni bolesnici i ostali.

Koji sve simptomi mogu ukazivati da ste meteoropata?

1. Glavobolje i migrene - Kada posle toplijih dana, dođe do naglog zahlađenja to može da prouzrukuje sužavanje krvnih sudova u mozgu, a to dalje može smanjiti dotok krvi u mozak. Može doći i do poremećaja hemijske ravnoteže u organizmu. Ove simptome možete ublažiti lekovima.

2. Suva koža - Hladnije vreme koje je za nama, verovatno je ostavilo posledice u vidu suve i ispucale kože. Nagle temperaturne razlike, promene atmosferskog pritiska i slično, takođe mogu negativno da se odraze na elastičnost i hidriranost kože. Zato se preporučuje da odradite pilinge oko 2 puta nedeljno i koristite kreme za intenzivniju hidrataciju.

3. Promene raspoloženja i manjak energije - Još jedna od mogućih negativnih posledica neumerene promene klime jeste i manja proizvodnja hormona sreće, serotonina. Zato se preporučuje da više vremena provodite napolju i da se češće bavite umerenim fizičkim aktivnostima.

Pročitajte još: 30. Mart: "Svetski dan borbe protiv bipolarnog poremećaja!" Mnoge POZNATE LIČNOSTI JE IMAJU, a evo šta niste znali o ovoj bolesti

4. Problemi sa disanjem -  Odgovor na pitanje zašto se baš ovo događa jeste sledeći: iznenadne promene neke komponente vremena (temperature, vlažnosti, pritiska) mogu da izazovu grčenje disajnih organa. Ukoliko se pozabavite tehnikama pravilnog disanja, možete umanjiti ovaj problem.

5. Bolovi u zglobovima i mišićima - Naglo smenjivanje temperature i vlažnosti vazduha može poremetiti normalnu kontrakciju i rad mišića, ligamenata i vezivnog tkiva. U takvim situacijama se preporučuju kretanje i vežbanje. Redovna fizička aktivnost može sprečiti i dobijanje na težini, a višak kilograma nesumnjivo stvara dodatan pritisak na zglobove i mišiće.

Bonus video:

 

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU