Kako da umanjite ŽUDNJU ZA SLATKIŠIMA? Prebrodite krizu za ŠEĆEROM ovim sitnim koracima

Katarina Nikolić

28. 04. 2022. 000000 20:40

Foto: Piksabej

Da li nakon ručka imate potrebu da se zasladite? Da li zgrabite čokoladicu da se izborite sa popodnevnim padom energije -- a zatim posegnete za nečim slatkim da biste izašli iz "krize"?

Pročitajte još: Da li ste čuli za Eptaderm? Švajcarski naučnici su stvorili linije koje ciljano neguju ova stanja kože

To su sasvim normalne pojave koje se dešavaju većini ljudi. Srećni su oni koji nemaju potrebu za nečim slatkim ili ga čak i ne vole! Ako ste otkrili da vas jedenje slatkih grickalica samo tera da žudite za njima, niste sami. Konzumiranje puno jednostavnih ugljenih hidrata - bez rezervnih kopija proteina ili masti - može brzo utoliti glad i dati vašem telu kratkoročno povećanje energije. Ali slatkiši vas ubrzo opet ostavljaju gladnim i željnim više.

Kako možete zaustaviti žudnju za šećerom jednom zauvek? Evo saveta stručnjaka.

Zašto uopšte žudimo za šećerom?

Postoji mnogo razloga zašto žudimo za slatkišima. Ugljeni hidrati stimulišu oslobađanje hemikalije serotonina u mozgu za dobar osećaj. Šećer je ugljeni hidrat, ali ugljeni hidrati dolaze iu drugim oblicima, kao što su integralne žitarice, voće i povrće, koje sadrže vlakna i hranljive materije potrebne vašem telu. Ukus šećera takođe oslobađa endorfine koji nas smiruju i opuštaju. Slatkiši takođe imaju dobar ukus. A ta sklonost se pojačava kada se nagradite slatkim poslasticama, zbog čega još više žudite za njima. Problem ne nastaje kada se s vremena na vreme prepustimo nekoj slatkoj poslastici, već kada krenemo da preterujemo. To je lako učiniti kada se šećer dodaje mnogim obrađenim namirnicama, uključujući hleb, jogurt, sokove i soseve.

Loading...

Kako zaustaviti žudnju za šećerom?

Ako žudite za šećerom, evo nekoliko načina da ukrotite tu želju.

Prepustiti se, ali malo: Pojedite malo onoga za čim žudite, možda mali kolačić ili slatkiš, predlaže Keri Nevil, registrovani dijetetičar. Uživanje u malo onoga što volite može vam pomoći da izbegnete osećanje uskraćenosti. Pokušajte da se držite praga od 150 kalorija, kaže Nevil. 

Kombinujte hranu: Ako vam ideja da se zaustavite kod kolačića izgleda nemoguća, i dalje se možete zadovoljiti želju za šećerom. „Volim da kombinujem hranu koja žudi sa zdravom hranom“, kaže Nevil. „Volim čokoladu, na primer, pa ponekad umočim bananu u čokoladni sos i to mi daje ono za čim žudim, ili pomešam malo badema sa komadićima čokolade. Umirićete svoju žudnju i dobiti zdrave hranljive materije iz te hrane koja je dobra za vas.

Loading...

"Ohladite" se od šećera: Isključivanje svih jednostavnih šećera može imati efekta za neke ljude. Ali nije lako. "Prvih 48 do 72 sata je teško". Neki ljudi smatraju da kada totalno izbacite slatko na nekoliko dana i prebrodite tih 72 sata bez šećera, automatski se "hladite" od njega i vaša želja nije više velika, a katkad i ne postoji više. 

Uzmite žvaku: Ako želite da u potpunosti izbegnete da se prepustite žudnji za šećerom, pokušajte da žvaćete žvaku, kaže registrovani dijetetičar Dejv Groto. „Istraživanje je pokazalo da žvakaća guma može smanjiti želju za hranom“, kaže Groto.

Posegnite za voćem u tim trenucima: Držite voće pri ruci kada se pojavi želja za šećerom. Dobićete vlakna i hranljive materije zajedno sa malo slatkoće. I skoncentrišite se na hranu poput orašastih plodova, semenki i suvog voća, kaže sertifikovani specijalista za bolesti zavisnosti Džudi Čejmbers. 

Jedite redovno: Predugo čekanje između obroka može vas navesti da odaberete slatku, masnu hranu koja smanjuje glad. Umesto toga, jedenje svakih 3 do 5 sati može pomoći u održavanju stabilnog šećera u krvi i pomoći vam da „izbegnete iracionalno ponašanje u ishrani“, kaže Groto. Odaberite hranu bogatu proteinima, vlaknima, poput celih žitarica.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU