Da li mučite muku sa hrapavom, takozvanom "guščijom kožom"? Evo kako da je se otarasite

Katarina Nikolić

07. 05. 2022. 000000 11:20

Foto: Unsplaš

Iako je prilično bezopasna i nije zarazna, guščija koža može biti prilično neugodna. A ako se ne leči, vremenom se može pogoršati. Obično se javlja mlađoj populaciji, a ova pojava nekada i sama od sebe nestaje u poznijim godinama. 

Pročitajte još: Hrana koju treba da izbegavamo pre odlaska na spavanje

Evo zašto se nekima ova pojava javlja i kako je možemo sprečiti. 

1. Ne jedete dovoljno masti

Kada pokušavate da skinete višak kilograma, prva stvar koju često želite da izbacite iz ishrane je masnoća. Ali u stvarnosti, eliminisanje zdravih masti može može pogoršati određena stanja kože. Kada vaše telo ne dobija dovoljno esencijalnih omega 3 i omega 6 masnih kiselina, to može doprineti upali kože, čineći te dosadne izbočine vidljivijima.

Šta da radite umesto toga: Pokušajte da jedete više hrane koja je bogata masnim kiselinama. Nutricionisti preporučuju uključivanje divlje (ne uzgajane) ribe i jaja uzgojenih na pašnjacima u vašu ishranu.

2. Koristite oštre pilinge za telo

Dok svakodnevni piling može pomoći da se izgladi guščija koža, grubi pilinzi tela mogu pogoršati postojeće stanje. Grube čestice u pilingu mogu iritirati kožu, uzrokujući svrab i ljuštenje kože. 

Loading...

Šta da uradite umesto toga: Umesto da koristite piling sa velikim česticama nepravilnog oblika, pokušajte da nežno masirate kožu kafom ili sodom bikarbonom. 

3. Tušitate se vrelom vodom

Predug boravak u toploj vodi može pogoršati stanje guščije kože. Predugo tuširanje uklanja prirodna ulja sa vaše kože, ostavljajući je suvom i iritiranom.

Šta da radite umesto toga: Uzmite kratke, tople kupke i nežno osušite kožu da biste sprečili dalju iritaciju. Tuširanje svakog drugog dana takođe može pomoći u ublažavanju simptoma.

4. Jedete previše mlečnih proizvoda

Većina nas ne može da zamisli dan bez šoljice kafe sa mlekom ili život bez sira i raznih namaza, ali mlečni proizvodi često izazivaju osetljivost na hranu i mogu doprineti nekim neprijatnim stanjima kože, poput guščije. Mnogi ljudi vremenom razviju intoleranciju na protein koji se nalazi u mlečnim proizvodima, što može dovesti do iritacije kože, akni i keratoze pilaris.

Loading...

Šta da uradite umesto toga: Dobra vest je da nećete morati u potpunosti da isključite mlečne proizvode iz svoje ishrane da biste se borili protiv ovog stanja kože. Samo pokušajte da ih eliminišete najmanje 6 nedelja da vidite da li se stanje poboljšava.

5. Koristite parfimisane sapune

Pošto je guščija koža uzrokovana nagomilavanjem keratina u porama, komedogeni proizvodi za negu kože mogu je pogoršati. Vaš omiljeni sapun može da miriše na ružičnjak, ali najverovatnije sadrži veštačke aditive koji vam mogu začepiti pore i dovesti do upale kože.

Šta da radite umesto toga: Odlučite se za nežne, hipoalergene proizvode za negu kože koji neće iritirati osetljivu kožu.

6. Nosite usku odeću

Nošenje loše odeće nije dobro za vaše zdravlje iz mnogo razloga, a između ostalih komplikacija, može pogoršati osim na delu gde imate neravnu kožu. Uska odeća ne dozvoljava vašoj koži da diše i može izazvati trenje koje dovodi do dalje iritacije kože

Šta da radite umesto toga: Razmislite o široj odeći napravljenoj od tkanina pogodnih za kožu, kao što je organski pamuk.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU