Zapanjujuće promene koje se dešavaju tokom CIKLUSA, a kojih niste ni SVESNI: Hormoni mogu uticati čak i na vaš glas!

Katarina Nikolić

21. 06. 2022. 000000 17:30

Foto: Unsplaš

Menstrualni ciklus je složen proces koji reguliše žensko telo i nema sumnje da dramatično utiče na živote žena i njihovo raspoloženje, kao i promene u telu. 

Pročitajte još: "AKNE SU MI UNIŠTILE ŽIVOT": Godinama se mučila, a onda je pronašla PRIRODAN "LEK" i doživela neverovatnu promenu (FOTO)

Otrkivamo vam neke činjenice koje vam verovatno vaš ginekolog nije rekao i koje niste znali do sada. 

1. Hipokampus se zapravo poveća

Studija je pokazala da kada nivoi estrogena porastu, hipokampus raste u veličini. Ove promene u mozgu zapravo utiču na ponašanje žena. Istraživači su zaključili da ako su žene u određenim fazama svog ciklusa posebno prijemčive za promene u svom ponašanju, može biti dobro vreme za terapiju za borbu protiv promena raspoloženja.

2. Hormoni različito utiču na vaše telo u zavisnosti od nedelje u kojoj ste

Hormoni igraju veliku ulogu u vašem telu. Normalno, menstrualni ciklus izgleda ovako:

  • U prvoj nedelji, možda ćete osetiti neke menstrualne probleme pre početka menstruacije. Tada nivoi estrogena počinju da se povećavaju i počinjete da se osećate bolje.
  • U drugoj nedelji osećate se najbolje, a nivo testosterona nakratko raste . Možda ćete se osećati kao da želite intimnije vreme sa svojim partnerom.
  • U trećoj nedelji, nivo estrogena se dramatično smanjuje, a progesteron se povećava. Možda ćete osetiti promene raspoloženja i patiti od malodušnosti.
  • U četvrtoj nedelji smanjuju se estrogen i progesteron, a neke žene počinju da pate od predmenstrualnog sindroma (PMS).

Loading...

3. Menstrualni grčevi mogu zapravo promeniti strukturu ženskog mozga

Istraživači kažu da menstrualni grčevi pogađaju između 20% i 90% adolescenata. Može trajati do 72 sata. Još jedna studija je pokazala da su žene koje su prijavile menstrualni bol pokazale smanjenje zapremine u regionima mozga koji su uključeni u  proces prenosa , senzornu obradu višeg nivoa i regulaciju endokrinih funkcija. Ako se osećate kao da ste počeli da radite lošije na poslu, možda su menstrualni grčevi razlog za to.

4. Menstrualni grčevi mogu "putovati"

Ne, ovo nije šala. Menstrualni bol može putovati po telu. Ponekad možete osetiti grčeve na mestima kao što su noge. Karlični region je „sastavljen od mreže nerava“, a kada se pojavi bol, utiče i na noge, donji deo leđa i zadnjicu. Štaviše, gubitak esencijalnih minerala tokom perioda (kao što su gvožđe, magnezijum i kalijum) iscrpljuje telo, a mišići reaguju grčevima ili grčevima. Lekari takođe kažu: „To je kao gnezdo gde su grančice isprepletene. Dakle, ako nešto iritira na jednoj strani [kao što je stomak], možete to isto lako osetiti i na drugoj strani [kao što je donji deo leđa].“

5. Vaš menstrualni ciklus može uticati na vaš glas

Ovo nije dobra vest za pevače, ali studija je pokazala da tokom menstruacije možete da doživite predmenstrualni vokalni sindrom, što znači gubitak vokalne snage i smanjenu sposobnost pevanja. Suve glasne žice mogu dodatno otežati kontrolu vibrata.

6. Menstruacija se pogoršava kada je hladno

Prema rečima  lekara , žene se žale da im se menstruacija pogoršava zimi . Hladno vreme takođe može uticati na dužinu ciklusa. U leto ciklus je kraći za 0,9 dana.

 

 

 

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU