ZA TESTO MEKO KAO DUŠA: Srpski pekari otkrivaju CAKE zlata vredne, evo koji sastojci svako pecivo čine VAZDUŠASTIM

Magazin Praksa

06. 03. 2023. 000000 08:40

Photo: Shutterstock

Mesite ga uvek s ljubavlju, ali sigurno vam se nekad dogodilo da se testo ne digne, ili da naraste preko svake mere, pa se pitate gde ste pogrešili jer ste poštovali recept. Ali ovo sigurno niste: prostorija u kojoj radite ne sme da bude hladna, baš kao ni sastojci i posude koje koristite, jer hladnoća "šokira" kvasac.

S druge strane, ako je suviše nadošlo, to je znak da je postalo prekiselo, ali i da će tokom pečenja ostati mlitavo, objašnjavaju profesionalni pekari za magazin Stil. Da biste bili sigurni da je testo dovoljno nakvasalo i da neće završiti u smeću, pritisnite ga prstom: ako ostane vidljivo udubljenje, obavili ste dobar posao.

Da bi dizano testo bilo savršeno, pre samog starta prosejte brašno kako bi testo bilo prozračno.
Dobro bi bilo i da mu dozvolite da se tokom pripreme digne tri puta: prvi put kvasac će porasti u mleku ili vodi s dodatkom brašna i šećera, drugi put u izrađenom testu, a treći put pre samog pečenja.

Foto: Shutterstock

Evo još nekih saveta da peciva budu meka kao duša:

Kvasac ili prašak za pecivo: Pekarski kvasac je živi proizvod, njegovi mikroorganizmi su posebno prilagođeni za izradu hleba, pica, dizanih kolača, kvasnog testa. A prašak za pecivo je pogodan samo za izradu biskvitnih testa.
Šećer i so: Šećer pospešuje dizanje testa i zaslužan je za finu zlatnosmeđu koricu hleba. Odmah ga sipajte, ali nemojte preterati jer će se u tom slučaju usporiti delovanje kvasca pa će za dizanje trebati više vremena.

S kvascem ne smete direktno da pomešate so, usporava proces fermentacije.

Masnoće: Ulje, puter i margarin su obavezni, utiču na veći volumen ispečenog testa. Hleb s masnoćama (naročito maslacem) boljeg je ukusa i duže ostaje svež. Dobro bi bilo da u testo za hleb ili za pice sipate nekoliko malih kašika maslinovog ulja, postaće elastično, imaće prijatnu aromu, biće hrskavo.


Foto: Shutterstock

Zlatna korica: Testo pre pečenja premažite glazurom od jaja: pomešajte žumance s kašikom vode, dodajte malo soli i mešajte dok se masa ne sjedini.

Sočno testo: Dobićete ga ako potrebnu količinu mleka zamenite jogurtom ili kiselom pavlakom, posebno ako ga pržite u ulju. Ovakvo testo neće upiti ni mnogo masnoće.

Temperatura: Testo ne stavljajte u maksimalno zagrejanu rernu, može da padne. Iz testa zbog velike vrućine izlaze mehurići vazduha, a ako se to i ne dogodi, pašće kad ga izvadite iz rerne.

Posle pečenja: Ne vadite odmah hleb iz kalupa, ostavite da odstoji dok se ne umlači (a ne dok se skroz ohladi jer će se odozdo upariti) pa ga nakon toga umotajte u kuhinjsku krpu da korica ne ostane tvrda.

SAVETI PLUS

Voli hladno: Brašno ne držite na toplom,"oznojiće se", stvoriće se grudvice i može postati plesnivo.

 

 

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU