PSIHOLOZI savetuju kako da se oslobodite osećaja OPSESIVNE KRIVICE

Kristina Malešević

01. 05. 2023. 000000 19:00

Foto: Shutterstock

Svako se bar jednom osećao krivim. A ako neki treba da se oslobode situacije samo da bi se izvinili, onda drugi to pretvaraju u stil života. Uvek im se čini da svojim postupcima nekoga vređaju ili lišavaju.

Najčešće se to manifestuje u bliskim odnosima, odnosima sa roditeljima i decom. Pojeo je dodatni komad - loša majka, jer bi dete odjednom htelo, kupio je jednom sebi nešto - egoista, branio svoje lične granice - naprasno uvredio čoveka. U svakom svom postupku osoba sa kompleksom krivice traži ulov i razlog da sebe osudi.

Pročitajte još: Fatalan, šarmantan i neverovatno pametan: Da li znate ko je bio prvi BEOGRADSKI PLEJBOJ - Zaveo je tri najlepše Jugoslovenke, pa im slomio srce

Stalni osećaj krivice povećava nivo anksioznosti, povećava proizvodnju adrenalina i kortizola - hormona stresa. I osoba upada glavom u stres.

Kako se osloboditi krivice?

Mora se poštovati nekoliko pravila:

Pročitajte još: "Umreću s ožiljkom zbog Danilove nesreće": Nataša Bekvalac otvorila dušu o BIVŠIM MUŽEVIMA

  • Ako ste zaista krivi, samo se izvinite i prepustite se situaciji. I prihvatite činjenicu šta se dogodilo, prošlost se ne može ispraviti, a šta je poenta da se zamerate i sto puta igrate u glavi scenario „šta bi se desilo da ja...“.
  • Ne budi strog prema sebi. Svaka osoba ima pravo na greške. Ako znate kako da oprostite drugima, vreme je da naučite da oprostite sebi.
  • Radite na svom samopoštovanju. Na kraju krajeva, ljudi sa niskim samopoštovanjem podležu patološkom osećaju krivice.
  • Ne preuzimajte krivicu na druge ljude. Ne treba da se stidite postupaka drugih.
  • Ugodite sebi bez žaljenja. Organizujte malo kupovine, opustite se, idite u banju - uživajte u životu i njegovim radostima, imate svako pravo na to i ne treba da se javljate nikome.

BONUS VIDEO:

 

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU