Rešena DILEMA koja godinama muči mnoge: Da li klima uređaj treba da radi konstantno ili je treba gasiti i paliti?

Isidora Čolaković

04. 09. 2023. 000000 17:00

Foto: Shutterstok

Neki ljudi spadju u ljubitelje klima uređaja i prostora koji je rashlađen usled nenog korišćenja, dok drugi tvrde da im ne prija i da im zadaje glavobolje.

Majstor za klime Vladimir Dujaković otkriva šta možemo da uraditi sami, a šta majstor mora, kolike su cene malog i velikog servisa i da li je bolje da klima radi ceo dan ili da se pali i gasi.

- Možete sami otvoriti i izvući filtere. Svako bi to trebalo da radi svaki mesec. Ne morate se brinuti da će vam nešto pasti, samo treba izvući mreže. Ako vidite da filteri nisu jako zaprljani, dovoljno ih je oprati mlazom tople vode. Nema potrebe za sapunom ili bilo kojim deterdžentom. Možete s alkoholom, ali nije nužno. Ostale delove možete prebrisati vlažnom krpom, ali dublje ne smete”, rekao je Vladimir u jednoj emisiji na TV Prva i dodao:

- Ceo proces servisa traje oko 45 minuta do sat vremena. To je sasvim dovoljno za potpuno čišćenje klima-uređaja. Skine se turbina, ventilator koji distribuira ohlađeni ili zagrejani vazduh u prostoriju. Nakon testiranja spoljne jedinice i provere opšteg stanja, sve je u redu.

Na kraju je rešio nedouicu da li klima treba da bude uključena sve vreme ili je potrebno da se ona nakon određenog perioda ugasi, pa ponovo upali.

- Trebalo bi da vodite računa o potrošnji električne energije, ali trebalo bi da zapamtite da kućni klimatizacioni uređaji ne uvode sveži vazduh od spolja. Postoje neki modeli koji to rade, ali su vrlo retki. Prostoriju treba provetravati svaka dva do tri sata, kako bi se izbegle glavobolje zbog nedostatka kiseonika u prostoriji. Ako vas boli glava, možda je klima bila prljava ili je prozor bio predugo zatvoren. Najbolje bi bilo da klima radi non-stop, a ne da se pali i gasi svakih sat vremena!

BONUS VIDEO:

 

 

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU