MISTERIJA EGIPATSKE MUMIJE:: Nastale mnogo pre piramida i hijeroglifa

Kristina Lalić-Spirković

21. 02. 2024. 000000 12:00

Foto: Printskrin

Stari Egipćani su svoje mesto u svetskoj istoriji "zacementirali" ponajviše načinom na koji su postupali sa telima preminulih članova porodice ili vladara. Oni su ih pažljivo mumificirali, ne bi li ih zaštitili od "zuba vremena", gradili im kolosalne piramide, a grobnice punili blagom i drugim artefaktima.

Kada su Egipćani prvi put mumificirali posmrtne ostatke 

Do sada se mislilo da se proces mumificiranja posmrtnih ostataka javio istovremeno sa izgradnjom piramida, ali je najnovije otkriće pokazalo da je ovaj ritual mnogo stariji. "Početak egipatske mumifikacije, za koju postoje jasni naučni dokazi, se vezuje za period oko 4300. godine pre nove ere", rekao je Stiven Bakli, istraživač sa Univerziteta Jork u Velikoj Britaniji, u intervjuu za naučni magazin Lajv Sajens. "Možda ćemo otkriti da je i starije od toga", dodao je on.

Mumije starije od piramida i hijeroglifa

Ukoliko se ritual mumificiranja smesti na vremensku liniju i uporedi sa drugim značajnim događajima u istoriji ovog drevnog naroda, može se doći do zapanjujućih saznanja. Stari Egipćani su tela počeli  mumificiraju oko 1.500 godina pre nego što su sagradili prvu piramidu, 1.000 godina pre nego što su razvili hijeroglifsko pismo i isto toliko pre nego što se Egipat ujedinio pod vladavinom jednog faraona! Neverovatno, ali istinito.

Prirodna mumifikacija se dogodila i ranije

I dok se najstariji tragovi ritualnog mumificiranja vezuju za period oko 4300. godine pre nove ere, postoje dokazi da su tela egipatskih pokojnika bivala podvrgnuta i prirodnoj mumifikaciji, mnogo pre toga. "Ovo je slučajan proces prouzrokovan povoljnim uslovima sahranjivanja, u vrelom i suvom pesku", rekao je Bakli. Štaviše, čak i posle otkrića veštačke mumifikacije, mnogi Egipćani su i dalje bili prirodno mumificirani, budući da članovi porodice nisu mogli da priušte ritual.

(RT)

 

BONUS VIDEO:

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU