Žvaka ublažava stres? Evo šta govore istraživanja

Kristina Lalić-Spirković

23. 03. 2024. 000000 21:30

Foto: Shutterstock

Više studija sugeriše da žvakaća guma ima neke prednosti za mentalno zdravlje i može da pomogne da se bolje fokusiramo na poslu ili školi, ali i da umanji stres. Otkrivena je veza između boljeg učenja i žvakanja žvake, kao i da ona pozitivno utiče na raspoloženje, smanjujući anksioznost i nivo stresa.

Postoje određeni biološki razlozi zbog kojih žvakaća guma može imati ovaj efekat: "Može pomoći nekim pojedincima da se bolje fokusiraju zbog svoje sposobnosti da poveća budnost i kognitivne funkcije kroz poboljšani protok krvi u mozgu. Sam čin žvakanja žvake stimuliše nervnu aktivnost, potencijalno može da dovede do poboljšane koncentracije i pažnje tokom zadataka koji zahtevaju mentalni napor", kaže Sanam Hefez, neuropsiholog, a piše Jahu Lajf.

Lekari ističu da funkcioniše kao sredstvo za ublažavanje stresa, jer žvakanje kontinuirano stimuliše mozak i omogućava da se intenzivno koncentrišemo na posao koji nam je pri ruci.

Ipak, iako je žvaka povezana sa boljom koncentracijom, neće svima biti korisna. Neke ljude žvakaća guma zapravo može da ometa, ali i da nervira druge osobe koje su u neposrednoj blizini: "Buka žvakanja ili stalno kretanje vilice mogu poremetiti fokus, ali se i smatraju društveno neprikladnim", kaže neuropsiholog.

Preterivanje sa žvakom može dovesti do niza problema

U njihovoj konzumaciji moramo da budemo oprezni, jer učestalo korišćenje dovodi do zdravstvenih problema. Naime, ako često žvaćemo zvaku to je loše za vilicu jer dovodi do ponavljajućeg opterećenja na mišiće i temporomandibularni zglob, koji povezuje donju vilicu sa lobanjom.

Takođe, može uticati na gastrointestinalni sistem, uzrokujući gutanje vazduh, što dovodi do gasova i nadimanja. Osim toga, konzumiranje velikih količina sorbitola, veštačkog zaslađivača koji se nalazi u mnogim brendovima žvakaćih guma bez šećera, može izazvati nadimanje, pa čak i dijareju.

(RT.RS)

 

BONUS VIDEO:

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU