TESLIN ZABORAVLJENI INTERVJU: Ovo je najveći um svih vremena govorio o ženama

Kristina Lalić-Spirković

03. 04. 2025. 000000 09:00

Foto: Vikipedija

Ideal žene koji je nestao Tesla je u ovom razgovoru istakao duboko poštovanje prema ženama, naglašavajući da su oduvek posedovale „nežne i suptilne kvalitete uma i duše“, koje su ih, po njemu, činile superiornijim od muškaraca u nekim aspektima.

– Stavljao sam ženu na pijedestal, divio joj se kao uzvišenom biću i osećao se nedostojnim nje – otkrio je tada naučnik. Ali, prema njegovim rečima, taj ideal je s vremenom nestao, a na njegovo mesto došla je nova žena, drugačija od one koju je on obožavao.

– Danas, žene misle da je njihov najveći uspeh u tome da što više liče na muškarce – u oblačenju, ponašanju, sportu i poslovnim dostignućima.

Žene postaju jače od muškaraca

Iako je priznavao snagu žena, Tesla je bio zabrinut zbog društvenih promena koje su se dešavale.

– Žene postaju jače od muškaraca, i fizički i mentalno. Ali, najveća tragedija je to što se svet sada nalazi u ekonomskoj situaciji u kojoj su žene u sukobu sa muškarcima, a često ih čak i potiskuju iz profesija i industrije – upozorio je.

Po njemu, ova promena je bila znak civilizacije u opadanju. – Muškarac je kroz istoriju težio velikim stvarima zbog žene – da bi zadobio njeno divljenje i poštovanje. Ali danas, taj poriv nestaje – istakao je.

Proročanstvo o svetu pod vladavinom žena

Tesla je predvideo i budućnost u kojoj će muškarci postati „beskorisni“.

– LJudsko društvo će potonuti u stanje slično onom kod pčela i mrava – muškarac će postati suvišan i nemilosrdno eliminisan. Došlo je vreme matrijarhata, u kojem će žena vladati, a muškarac biti sveden na puki instrument za produženje vrste – izjavio je. Ovakav razvoj događaja, prema njegovom mišljenju, ostaviće trag ne samo na muškarcima, već i na samim ženama.

– Deluje mi da ni same žene nisu preterano srećne u ovoj novonastaloj slobodi. Postavlja se pitanje – da li su zaista pobedile ili izgubile?

Po njegovim rečima, težnja ka postizanju uspeha po svaku cenu činila je život žena sve stresnijim.

– Žensko nezadovoljstvo danas je ogromno, jer mnoge pokušavaju da dostignu nešto što prevazilazi njihove prirodne mogućnosti. A kada čovek teži nedostižnom, on postaje nesrećan – smatrao je Tesla.

Moć prave žene

I pored svega, Tesla je ostao veran svojoj ideji o ženi kao uzvišenom biću.

– Istorija nam je pokazala ogroman uticaj koji su imale izuzetne žene – majke velikih ljudi. Ali njihova snaga nije bila u tome da budu bolje od muškaraca ili da se takmiče s njima, već u nečemu mnogo dubljem.

Na kraju, izrekao je rečenicu koja ostaje jedna od njegovih najupečatljivijih misli:

– Kada bi se pojavila jedna istinski prelepa žena – a kada kažem prelepa, mislim na lepotu duše, ponašanja i misli – ona bi mogla da vlada čitavim svetom. NJena moć bila bi apsolutna.

 

BONUS VIDEO