Viktor je sreo gusare, izvlačio mrtve i bežao od metka, ali tu se nije zaustavio - PRIČA TEK POČINJE

16. 03. 2020. 000000 10:00

Foto: Privatna arhiva

Viktor Lazić već drugi put je bio na Arktiku. Najveći utisak sa ovog putovanja na njega je ostavilo topljenje glečera i borba belih medveda da prežive.

- Zamišljamo da se glečeri, ipak, polagano smanjuju, ali to više nije istina - kaže Lazić, putopisac koji godinama putuje po svetu i obišao je više od stotinu zemalja na šest kontinenata.

Pročitajte još: "Zaklali su kozu, seli smo oko vatre i više nismo oka sklopili": Nemanja se vratio sa putovanja u Etiopiju, a ovo je njegov doživljaj (FOTO)

Od mog poslednjeg boravka, pre desetak godina, pojedini glečeri su se povukli i pet stotina metara, pa čak i više! Drastična promena izgleda tih mesta, ogoljenih brda na kojima se tačno vidi linija nekadašnjeg leda, tuga i griža savesti, svest da smo tome svi pomalo doprineli... Na Islandu je jedan glečer već u potpunosti nestao, a meštani su mu u naročitoj ceremoniji održali pomen i simboličnu sahranu.

Aurora borealis
Najsurovija i najlepša mesta često idu ruku pod ruku. Najlepše zvezdano nebo na svetu, prošarano aurorom borealis je upravo na Arktiku.

Surovi Arktik

Klima na Arktiku, ali i u sahari je surova. Lazović je u Sahari zbog dehidracije imao zastrašujuće napade bubrega, ali nije odustao od obilazaka. Na Arktiku su hladnoća, kiše i oluje svakidašnja pojava. Na Islandu, baš poslednjih dana njegovog boravka, bila je oluja sa izuzetno jakim vetrovima.

- Vetar je bio toliko jak da je gotovo odvalio vrata automobila kad sam pokušao da ih otvorim - priča Lazović.


U egipatskoj Sahari može se videti preistorijska grobnica kitova, u vreme kad su ovi morski sisari imali zakržljale ruke i nožice.

Lazić kaže da je u nekoliko navrata jedva hodao i bio izložen realnoj opasnosti da me vetar oduva ili podigne sa tla. O jačini nevremena dovoljno govori i to da su tih dana svi avionski letovi bili otkazani i da je jedva uspeo da napusti Rejkjavik. Loši vremenski uslovi su uobičajeni za ove delove sveta tako da, kad se kupuju avionske karte, aviokompanije unapred upozoravaju da je moguće pomeranje leta i za nekoliko dana, ukoliko nezgodan vetar reši da baš tog dana „svrati” u posetu.

Viktor je oduševljen Islandom Foto: Lična arhiva

Kobra i mačka
Na putovanjima Lazović je sreo najopasnije, ali i najneobičnije životinjske vrste. Anakonde su mu bile obavijene oko vrata, a na rukama je držao i krajnje krhke terzijere. Zmija se ne plaši. Jedanput ispred hostela u Maleziji zatekao je malu kobru kako se igra sa mačkom.

Opasna Amazonija

Za Lazovića su putovanja škola u kojoj se svakodnevno uči. Naučio je da je život lep i raznovrstan i tome se više ne čudi, ali u nepoznatom i dalje uživa.

- Amazonija je jedna od najlepših ali i najrizičnijih destinacija, to je najveća riznica života - ističe Lazović.

Iako istraživanja prašuma mogu da budu opasna, Lazović se nikad nije previše uplašio za svoj život.

- Bilo je teških trenutaka, ali ne smatram svoj život najvećom vrednošću, pa se zbog putovanja osećam kao jedan od najbogatijih ljudi na planeti, a rizik koji s njima ide prihvatam - kaže Lazović.

 Nemani iz dubina

Lazović kaže da se svet ne može upoznati bez poznavanja morskih dubina. Zato su mnogi svetski putnici ujedno i strastveni ronioci. Više od polovine živog sveta nalazi se upravo u morskim dubinama.

- Mnoga najlepša mesta za ronjenje su u Južnoj Aziji, naročito u Indoneziji i na ostrvu Borneo - kaže Lazović.

Smatra da ajkule nisu najopasnija morska stvorenja. Ronilac koji u prebivalište ajkula zaroni sa nečim svetlucavim na sebi, može da računa na bliski susret sa zubima ove ribe koju privlači i krv i odsjaj.

Muzej knjiga
Na Banjici, Viktor Lazić je otvorio Muzej knjige i putovanja. U njemu se nalaze knjige iz celog sveta, na različitim materijalima. Tu su knjige od pirinča koje se u slučaju gladi mogu pojesti, ali i od slonovog izmeta, sa Tajlanda, knjige sa koricama od mermera i rezbarenog drveta iz Mijanmara, sa listovima od najkvalitetnije svile, ali i palminog i bananinog lišća, pa čak i sa lišćem od tikovog drveta. Postoje i knjige u obliku lepeze, kako bi se čitaoci tekstom hladili tokom vrelih ekvatorskih dana, ali i knjige koje nisu namenjene čitanju, već čiji tekst samom pojavom leči i pomaže.
Viktor je ladom nivom prošao čitavu Rusiju, uzduž i popreko, i stigao do kraja - Vladivostoka

Lazović će čitavog života pamtiti vulkane Etiopije, Islanda i Indonezije, pustinje Egipta, Sudana, Australije i Mongolije, puteve Kazahstana, Ukrajine i Argentine, prašume Tajlanda, Brazila i ruske tajge. Nezaboravni su susreti sa piratima Malajskog moreuza, izvlačenje mrtvih iz njihovih grobova na Sulavesiju, iskakanje iz taksija u vožnji u Kini, hapšenje u Južnoj Osetiji, razbijen far na ladi metkom u Iraku...

Pamti Lazović i dobre ljude širom planete koji su ga primali u svoje domove i gostoljubivo i sa mnogo ljubavi pokazivali svoje običaje i kulturu.

Pročitajte još: Cvijeta je bila u Dolini SMRTI iz koje se mnogi nisu VRATILI, a pročitajte kako je ona USPELA (FOTO/VIDEO)

- Putovanja su duhovna hrana neophodna svakome, jer je uvek moguće putovati ukoliko želite - kaže Lazović. Viktor kaže da su njegova putovanja uvek skromna, sa minimumom sredstava. Više od 500 puta je spavao u automobilu. Sada putuje zahvaljujući putopisima koji su veoma čitani, kao i drugim poslovima koje obavlja na putovanjima ili tokom boravaka u Beogradu.