LJubitelj ste savremenog i modernog stila? Ipak, to ima svoje mane

18. 03. 2020. 000000 09:15

Foto: Depozitfoto

Savremen stil je dinamičan i nije u vezi ni sa jednim specifičanim stilom, ali pozajmljuje delove iz različitih stilova i epoha, preuređuje ih i implementira. Moderan stil opisuje statičan dizajn koji nastaje u periodu od 1920. do 1950. godine pojavom industrijske revolucije, mada mnogi smatraju da se moderan stil odnosi na ceo 20. vek.

Pročitajte još: Postoji samo jedan komad nameštaja koji se nasleđuje, da li znate koji je to?

Savremen stil u enterijeru teži ka prostranosti, pa tako povezuje više prostora - kuhinju, trpezariju i dnevni boravak - formirajući jednu celinu, čime se dobija efekat udobnog, komfornog i prozračnog prostora. Upotreba suptilnih, takozvanih neutralnih boja kao što su siva, braon, crna i bela, savršena su osnova za savremene enterijere.

Ove neutralne boje nisu nužno dosadne i monotone, jer su podovi i nameštaj naglašeni snažnim dekorativnim akcentom i dopunjeni metalnim sjajem nerđajućeg čelika koji se uglavnom koristi kao spojnica elemenata ili kao akcenat u prostoru. Savremen dizajn podrazumeva izbalansirano korišćenje prirodnih materijala, kao što su drvo i kamen, koji su uklopljeni sa čelikom, betonom i staklom kako bi se obezbedio estetski balans u enterijeru.

Karakteristično za savremene enterijere su velike staklene površine, tj. visoki prozori koji propuštaju dovoljno prirodne svetlosti, što stvara balans i harmoniju između unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora.


Prirodna svetlost, osim što ima direktan uticaj na psihofizičko zdravlje ljudi, doprinosi i osećaju zadovoljstva tokom boravka u osvetljenom prostoru.

Kreirati savremen enterijer podrazumeva i upotrebu spektakularne rasvete, stakla, metalnih ogradica, moderne umetnosti, jer svi ti elementi doprinose kompletnom utisku i ne treba ih zanemariti, kao ni akcente i detalje koji su od izuzetnog značaja za svaki savremen prostor.
Moderan stil se rađa iz želje da nadvlada tradicionalni. Tradicionalno opremljeni prostori su uglavnom pretrpani, i fizički i vizuelno, dok su moderni jednostavni, prečišćeni sa jednim ili dva akcenta u boji. Moderni enterijeri su prostrani i fokusirani na funkciju i organizaciju, bez nereda i haosa. Ključna komponenta modernog dizajna je njegov minimalizam - manje je više.

Mladi vole praktično
Mladi i poslovni ljudi posebno vole moderan dizajn bez detalja i dekorativnog nameštaja jer se prostor lako održava. Porodice sa decom ne usvajaju ovaj stil olako zbog oštrih ivica i lomljivog stakla. Međutim, stručna pomoć arhitekte mogu biti od velike koristi pri uređenju prostora i izboru stila.

Moderan dizajn koristi osnovnu geometriju, jednostavne ivice, krivine i uglove, kako u prostoru tako i kod kreiranja nameštaja. Nameštaj je odignut od poda, linijski, jednostavan, bez ukrasa, sa poliranim, glatkim i elegantnim površinama, izrađen da služi svojoj svrsi sa fokusom na udobnost. Beli zidovi u prostoru mogu ponekad biti loš ili dosadan izbor, ali u modernom prostoru oni su jasni, čisti i doprinose isticanju detalja, bez skretanja pažnje na sebe.

Pročitajte još: NE BACAJTE GAJBICE: Pet načina da se dobije NOV nameštaj, a ništa ne košta

Detalji u modernom enterijeru su pažljivo odabrani umetnički komadi, jer zauzimaju centralno mesto u prostoru, nema sitnica i drangulija.