Da li ste znali da na HELANKE i MAJICU ZA TRENING ne smete stavljati OMEKŠIVAČ tokom pranja?

Kristina Malešević

03. 06. 2020. 000000 18:30

Foto: Pixabay

Pranje veša zahteva jednostavno selektovanje prema boji, pranje sa unutrašnje strane i odabir omiljenog deterdženta i omekšivača. Ipak, posebna "pravila" važe za sportsku odeću, koja sadrži dosta elastina.

Pročitajte još: Otac zamolio učiteljicu da ispravno izgovara IME njegove ĆERKE - Dobio je HITAN poziv u školu

Prva greška pri pranju sportske odeće je stavljanje previše deterdženta.

Česta je zabluda da će upotreba više deterdženta bolje oprati odeću. Zapravo je suprotno. Upotreba previše deterdženta stvoriće višak sapuna, koji će samo zarobiti prljavštinu, bakterije i mirise, umesto da ih uklanja. 

Pročitajte još: Ne kontrolišete šta dete radi na internetu? Posle ovog teksta ćete početi

 

Odeća za trening i druge aktivnosti obično se izrađuje od sintetičkih materijala koji dobro deluju na zaštitu od znoja i održavaju nas "hladnima" tokom vežbanja. Omekšivač tkanine ne reaguje dobro na te materijale.

Omekšivači tkanine deluju tako što na našoj odeći ostavljaju voštani premaz, kako bi odeća bila mekša. Kada to ostane na sportskoj odjeći, to sprečava njenu sposobnost da zaštiti od znoja.

Pročitajte još: Ukoliko vam dete ima manje od 3 godine, a dajete mu čips, ostaće TRAJNE POSLEDICE 

Kako biste to izbegli, u potpunosti preskočite omekšivač tkanine ili se odlučite za prirodnu alternativu - sipajte pola šoljice belog sirćeta u fioku mašine za pranje veša tiokom poslednjeg ciklusa ispiranja. 

Kada je reč o temperaturi ciklusa pranja, odeću za trening koja sadrži elastin morate prati na niskim temperaturama. Toplota može oštetiti elastičnost naše odeće, a uprkos tome što odeća za trening može biti jako prljava treba je prati na niskim temperaturama.