Dobri su da ZALIVAJU cveće, ali ne i da dođu na KAFU - da li znate o kome je reč?

09. 06. 2020. 000000 15:00

Foto: Depozitfoto

Kakvi su danas komšijski odnosi i da li se kao ranije družimo sa onima koji žive pored nas? Znamo li uopšte ko su naši susedi? Da li smo, ipak, zadržali stare navike da, bar, u prolazu priupitamo jedni druge za zdravlje i najmilije?

Pročitajte još: Radmila zna 3 TAJNE srećnog života i rešila je da vam ih otkrije

Klinički psiholog LJiljana Jagodić kaže da se ljudi udružuju sa drugima najčešće zbog zajedničkih interesovanja ili interesa.

- Mnoge komšije i danas jedni drugima zalivaju cveće i provetravaju stan kada idu na odmor - ističe Jagodićeva. 


Dobar komšija nikad nije naodmet. Uvek može da vam zatreba.

Možda nam je zbog toga što mnogo radimo potrebna osoba od poverenja koja će imati ključ našeg stana "za ne daj bože". Osim toga, svakome od nas je potreban neko kome ćemo pomoći. Ta altruistička osobina čoveka se nije izgubila. Uvek se lepo osećamo kad uradimo nešto dobro za drugog. Makar to bilo zalivanje cveća komšiji.

Da li su komšije dosadne? Foto: Depozitfoto

Kada vam je neko ušao u kuću, ušao vam je i u život. Gde je granica zdravih komšijskih odnosa?

Idite na kafu, jer uvek možete da odete.

- Uvek je bolje da vi odete na kafu kod njih, jer na taj način kontrolišete vreme koje ćete tamo provesti - kaže Jagodićeva.

Niko kao komšija ne može da vam se nađe pri ruci, ali i da vas izneveri. Nije retkost da se dugogodišnje prijateljstvo sa susedima završi svađom i razočaranjem.

- Česta je pojava da se komšije svađaju, čak završavaju i na sudu, slično je kao i sa drugim ljudima u životu ističe Jagodićeva.

Vicevi
O komšijskim odnosima je ispričano mnogo viceva: "Svi imamo komšinicu koja ima brži protok informacija nego internet", "A što da brinem o svom životu kad za to imam komšije", "Lakše je izbaciti kamen iz bubrega nego dokonu komšinicu koja je svratila nakratko"...
Od ljubavi do suda!

U nekom trenutku intelektualno, profesionalno, materijalno "prevaziđemo" drugu osobu i njeno društvo nam više ne prija u tolikoj meri. Tada dolazi do međusobnog udaljavanja, razočaranja, ponekad i svađe. Narušene komšijske odnose je teško popraviti, pre svega, zbog gubitka poverenja među ljudima.

Ranije smo sve znali o komšijama, a sada ništa!

Ranije smo gotovo sve znali o komšijama, njihovu širu porodicu, rođake iz unutrašnjosti, šta ih raduje i tišti, da li su u finansijskom škripcu ili kupuju novi automobil... Sada često nismo ni upućeni u to ko živi pored nas.

- Važno je da znamo ko živi pored nas, baš zbog različitih navika i stila života - smatra Jagodićeva.

Pročitajte još: NIJE ČAJ! Ovaj napitak ima svaka kuća, a pravi je lek za žene

Starijem bračnom paru će sigurno smetati mlade komšije koje kasno ležu, glasno puštaju muziku... Kao što će mladima smetati stari koji ustaju rano i bude ih. Verovatno ste svi čuli za one "gnjavatore" iz komšiluka koji stalno tužakaju komšije u miliciji ili opštini. I stariji i mlađi samo žele da ih drugi poštuju i da im se niko ne meša u život. U stvari ga zagorčavaju jedni drugima, misleći samo na sebe i svoje potrebe.