Da li znate KAKO da sigurno zapalite vatru po kiši ili vetru?

Milica Mataruga

01. 07. 2020. 000000 12:30

vatra - foto: Ninoslav Trifunović

Kada je naučio sam da zapali vatru, život homo sapiensa se drastično promenio. Preživljavanje je postalo lakše, alati i oružje su se poboljšali, a promenila se i prehrana što je uticalo na povećanje inteligencije. Jednostavno, vatra se pokazala kao “dobar sluga”. 

Pročitajte još: Snabdeti se pitkom vodom na terenu znači liniju između života i smrti: Mi vam predstavljamo nekoliko načina da preživite

Nema veze da li ste pušač, sposobnost da se zapali vatra i dalje je esencijalna potreba u životu svih nas. Da bi dobili vatru, potrebno je da obezbedimo tri uslova: prvi uslov je gorivo, drugi je kiseonik, a treći je dovoljno visoka temperatura za paljenje goriva. 

foto: Ninoslav Trifunović

Kako govorimo o preživljavanju u prirodi, logično je da je osnovno gorivo u takvoj situaciji drvo, a njega obično ima u izobilju. Drugi uslov je kiseonik i to prvenstveno onaj iz vazduha. Ipak, ponekad će biti potrebno “malo pogurati” stvar duvanjem ili raspirivanjem, najčešće pri samom paljenju vatre. I konačno, da bi zapalili gorivo potrebna je visoka temperatura. Za to je najpogodniji  otvoreni plamen, koji najčešće obezbeđuje neki od bezbrojnih vrsta upaljača. 

foto: Soto

Ali, nisu svi jednako efikasni. Najzastupljeniji, jeftini upaljači na butan prilično su osetljivi na vetar i niske temperature, a upravo to su uslovi kada vam je pouzdano paljenje najvažnije.  

Adapter za upaljač SPT

Američka kompanija “Soto” ponudila je veoma zanimljiv komplet za unapređenje upravo ovih upaljača. Reč je o adapteru koji se jednostavno navuče preko gornjeg dela običnog butanskog upaljača i pretvori ga u tzv. brener sa intenzivnim plamenim mlazom, koji dostiže temperaturu od 1370 stepeni Celzijusa. Otporan je i na uraganski vetar, a osim paljenja, može se koristiti i za sečenje konopaca, tankih sajli, plastičnih predmeta. 

Adapter se lako instalira, foto: Soto

Dodatna prednost je lakše korišćenje bez potrebe da smrznutim prstima okrećete nazubljeni točkić preko kremena. Zbog veće efikasnosti plamenog mlaza postiže se ušteda i do 60 posto goriva. Pritom, kada vam zatreba klasičan upaljač, jednostavno uklonite adapter. Cena u SAD je ispod 20 dolara, a osim verzije za upaljače sa prizmatičnim telom postoji i verzija za one ovalnog preseka poput BIC. 

foto: Ninoslav Trifunović

Pročitajte još: UPALJAČ, ali ne običan postao je HIT među kamperima

Iako Soto Poket Torč umnogome olakšava postupak pripale, kao i sve u životu i paljenje vatre zahteva određenu vežbu, ili kako kaže poslovica: "Ko se dima ne nadimi, taj se ni vatre ne ogreja". 

Dragan ŠAPONJIĆ