Roditelji, ove namirnice DECA ne treba da jedu

Kristina LJubisavljević

17. 09. 2020. 000000 19:00

Foto: Deposit

Slatkiši

Torte, peciva, čokolada, bombone - najatraktivnija hrana malih gurmana. Ali držite dete dalje od konditorskih proizvoda: zbog njih mogu nastati problemi sa zdravljem zuba čim izbiju kroz desni, a rizik od dečije gojaznosti i dijabetesa nije otkazan. Ali imajte na umu: ne preporučuje se potpuno isključivanje slatkiša - jer će stroga zabrana podstaći interesovanje za šećer. Naučite dete umerenom konzumiranju slatkiša.

Orasi

Foto: Deposit

Za odrasle su orašasti plodovi odličan zalogaj, a deci se kategorički ne preporučuju. Prvo, zato što su orasi vrlo čvrsti. Čak i ako beba već ima sve zube, to ne znači da je naučila da žvaće hranu. Zbog toga orasi često izazivaju povraćanje. Drugi razlog za zabrinutost je velika alergenost orašastih plodova. Štaviše, orašasti plodovi imaju svojstvo da sami izazivaju reakciju.

Pročitajte još: Mama je OTKRILA TRIK: Ovako će vaša DECA pojesti SVE POVRĆE SA TANJIRA

Kobasice

So, začini, soja, skrob, konzervansi, stabilizatori ... Dečji nutricionisti su kobasice i viršle proglasili zabranjenim proizvodima, jer takav "hemijski sastav" jednostavno uništava dečji imuni sistem.

Slatka gazirana pića

Foto: Deposit

Slatka gazirana pića već su dugo na crnoj listi SZO (Svetske zdravstvene organizacije). Zbog udarne doze šećera, koka-kola i njeni rođaci ne preporučuju se čak ni odraslima. Dokazana je direktna veza: ljubitelji slatke kole često pate od gojaznosti, truljenja zuba, dijabetesa i bubrežnih bolesti.

Pročitajte još: NOBELOVAC savetuje decu kako da LAKŠE uče u ČETIRI KORAKA

Fast food

Što se kasnije upoznavanje sa brzom hranom dogodi, to je bolje - jer je to u svakom smislu nepoželjna hrana, čak i za odraslu osobu. Glavne opasnosti brze hrane su brzi ugljeni hidrati, ogroman broj kalorija i trans masti, soli i konzervansa. Istovremeno, vitamini i korisni mikroelementi u hamburgerima, pomfritu i drugim stvarima jednostavno nedostaju.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU