Šta vi BACATE U ODVODE? Evo koji otpad nikako ne sme otići u naše cevi

Kristina Malešević

10. 10. 2020. 000000 14:30

Foto: Pixabay

Tečni otpad nakon kuvanja, prženja, potiranja ili čišćenja ne sme biti jednostavno pušten niz cevi odvoda! Prvo, ovakav otpad može naneti mnogo štete, kako cevima, tako i okolini, a kao drugo - svako od nas snosi odgovornost za ono što baca i pušta niz cevi.

Pročitajte još: Mornarsko plava i tapete za stvaranje ELEGANTNOG DOMA

Masnoće i ulja mogu začepiti odvode, ali ujedno biti vrlo štetni za dalji proces  pročišćavanja vode. Kanalizacioni sistemi širom sveta  diljem svijeta i dalj i savršeni, a ovaj sistem posebno je slab u našoj zemlji što uzrokuje izlivanje ovog sadržaja na ulice, u dvorišta ili podrume stambenih zgrada. 

Pročitajte još: Tri dobitne kombinacije: Kako najbolje nositi SAKO SA FARMERKAMA I PANTALONAMA (FOTO)

Svetska organizacija Watership Environment Foundation upozorava na glavne sastojke koji nikako ne smeju biti sasuti u odvode, čak ni kada su pomešani sa velikom količinom vode. To su sledeći tečni sastojci:

Pročitajte još: UŽIVAJTE u jesenjoj ČAROLIJI: Ukrasite BUNDEVAMA, bršljenom i orasima vrata, BALKON ili vrt (FOTO)

  1. Masnoću i salo
  2. Kuhinjsko ulje
  3. Maslac i margarin
  4. Ostatke hrane
  5. Soseve
  6. Mlečne proizvode
  7. Masnoću se lepi za cevi odvoda (

Zapravo, tokkom vremena masnoća se samo nakuplja i na kraju začepljuje cevi. Deterdženti i ostala hemijska sredstva koja navodno razbijaju masnoću nisu savršeno delotvorna.

Pročitajte još: Ne ide vam na poslu? Okružite se biljkama koje DONOSE NOVAC

Umesto da ih sipamo u odvode, stručnjaci savetuju da masnoću i ostatke hrane sa posuđa, rešetki za roštilj i preostalih kućnih aparata istružemo u limenke ili kante za smeće.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU