Nega sobnog bilja tokom zime: Pet praktičnih saveta

Kristina LJubisavljević

23. 12. 2020. 000000 21:20

Foto: Deposit

Zimi vazduh useled grejanja postaje suv, a tokom dana ima i manje svetlosti. Sve to utiče na biljke, pa im je neophodna adekvatna nega. Evo kojih se pravila cvećari strogo drže i kako neguju biljke tokom hladnijih meseci:

Temperatura

Cveću neće prijati ni previše hladna mesta, ali ni previše visoke temperature. Nagle promene temperature, takođe neće povoljno uticati na cveće. Nikako ih ne držite na mestima gde se pravi promaja ili blizu radijatora. Idealna temepratura je ona između  15°C i 20°C.

Pročitajte još: Ovo su jedne od najsmrtonosnijih biljaka na planeti: A jednu čuvaju i porodice u Srbiji (FOTO)

Zalivanje
Sobne biljke bolje podnosi suvu zemlju, nego natapanje vodom. Tokom zimskog perioda nema potrebe da se zaliva svakodnevno. Treba sipati vode, tek toliko da zemlja ne bude potpuno suva. S druge strane, one biljke koje cvetaju zimi trebalo bi zalivati na svaka dva do tri dana.

Foto: Deposit

Saksijskim biljkama, u ovom periodu, obavezno skidajte suve listove kako bi biljka mogla da se razvija. U ovom periodu nije im potrebna ni prihrana. Ovo pravilo važi za sve biljke, osim za ciklame, azaleje i božićni kaktus.

Osvetljenje

Zimi treba voditi računa o potrebama biljaka za prirodnom svetlošću jer im to u zatvorenom prostoru najviše i nedostaje. Držite ih što bliže prozorima.

Vlažnost vazduha

Zbog grejanja, vazuh postaje suv, a to ne pogoduje cveću. Koristite osveživače vazduha, a možete prskati ujutu i uveče biljke vodom.

Pročitajte još: Jedan od najlepših cvetova krije neverovatnu SIMBOLIKU

Presađivanje

Biljke su sada u fazi mirovanja, te se ne preporučuje presađivanja. Međutim, ako baš neku biljku želite da presadite u drugu saksiju, obavezno nabavite novu zemlju, ali i saksiju veću od prethodne.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU