Da li više volite kafu, sok ili pivo? Na izbor omiljenog pića NE UTIČE njegov ukus!

15. 01. 2021. 000000 16:00

Foto: Depozit

Pijuckate vruću crnu kafu, bez šećera - vreme je da započnete dan.

Pića koja vas privlače nemaju nikakve veze sa vašim ukusima. Koliko god mislili da volite ukus hmelja u pivu, miris tople kafe ili slatki ukus soka - to zapravo nije ono što vas nagoni na određeno piće.

Pročitajte još: FOTOGRAFIJE na Instagramu govore dosta toga o stanju vašeg MENTALNOG zdravlja

Prema istraživanjima sa Univerziteta Northvestern u Čikagu, vaše preferencije za piće mogu biti rezultat "nagrade" koju osećate kada ih pijete.

Tim naučnika želeo je da bolje razume gene za ukus i kako se objašnjavaju preferencije pića. Za istraživanje su testirali 335.000 ispitanika. Pića su bila podeljenja u dve kategorije: gorka pića - grejp, kafa, čaj, pivo, alkoholna pića i crveno vino; i slatka pića koja uključuju pića zaslađena šećerom, veštački zaslađena pića i sokove bez grejpa.

Pročitajte još: Danas slavimo SVETOG VASILIJA: Jednu stvar bi trebalo posebno izbegavati na MALI BOŽIĆ

Istraživači su zatim koristili te klasifikacije pića za sprovođenje studije povezanosti genoma sa ljudima koji gravitiraju gorkim napicima i sa ljudima koji više vole slatka pića.

U pitanju je efekat "nagrade"

Pročitajte još: Najudaljenije mesto u svemiru otkriva tajne njegovog nastanka

Na njihovo iznenađenje, rezultati studije genoma ukazali su da preferencije pića nemaju nikakve veze sa genima za ukus, što su prvobitno očekivali da će otkriti. Umesto toga, studija je otkrila da je ono što više volite da pijete - gorki ili slatki napici - povezano sa psihoaktivnim svojstvima koja ta pića pružaju kada ih konzumirate. Drugim rečima, određena pića vas privlače zbog načina na koji se osećate, a ne zbog ukusa.

- Genetika koja leži u osnovi naših preferencija povezana je sa psihoaktivnim komponentama ovih pića - kaže Merilin Kornelis, docent preventivne medicine na medicinskom fakultetu Univerziteta  Feinberg.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU