RUSKI kardiolog Mihajlovič otkriva tajnu dugovečnosti SRBIMA: Šest vežbi za ZDRAVU KIČMU i u desetoj deceniji života

Kristina Malešević

31. 01. 2021. 000000 18:00

Foto: YouTubeScreenshot/V gostяh u Gordona

Zdravlje kičme i posledično javljanje bola u leđima posledica su odnosa svakog pojedinca prema svom telu i svom zdravlju. Ovo oboljenje se sve češće javlja i kod mladih ljudi zbog celodnevnog sedenja na poslu, neredovnih fizičkih aktivnosti i neodgovornog ponašanja prema svom zdravlju.

Pročitajte još: DIJETA za bolju probavu: 25 grama VLAKANA dnevno i kilogrami se sami TOPE

Lek za ovaj problem je jednostavan i zahteva sistemski pristup kroz svakodnevno vežbanje, uverevao je čuveni ruski i sovjetski lekar i ugledni kardio-hirurg  Nikolaj Mihajlovič Amosov.

- Zdravlje naše kičme je u našim rukama – tvrdio je ovaj čuveni svetski kardiolog.

Ovaj čuveni naučnik, pisac, akademik i direktor naučnog odseka u Janovski Institutu za istraživanja tuberkuloze i toralne hirurgije, dao je ključne savete kako da sačuvamo zdravlje kičme i sprečimo bol u leđima. Osim stručnih saveta, koje je davao svojim pacijentima, seriju jednostavnih vežbi sam Nikolaj Mihajlovič Amosova redovno je primenjivao kako bi dokazao njihovu efikasnost i do kraja svog života, nije pato od ovog zdravstvenog problema.

Pročitajte još: Imate SLOBODAN DAN tokom dijete? Evo kojih pet namirnica će sprečiti PREŽDERAVANJE

- Zdravlje naše kičme je u našim rukama – tvrdio je ovaj čuveni svetski kardiolog.

Na kraju svog života, hirurg Amosov Nikolai Mihajlovič je odlučio da sprovede eksperiment za podmlađivanje organizma. Svako jutro je trčao pet kilometara i redovno vežbao čak i sa tegovima, uradivši oko 2.500 pokreta mišićima na dnevnoj bazi. 

Pročitajte još: Osam namirnica koje će "pojesti" kilograme

Doktor je tako i razvio sistemski pristup koji pomaže da se izbegnu ozbiljni problemi u budućnosti! Ove vežbe primenjivao je svakog dana, sve dok nije došao do neverovatnih 100 ponavljanja po vežbi, koje je završavao za samo pola sata! Puls bi mu tada dostigao do 120 otkucaja u minuti, što je slično kao kod aerobnog treninga.  Preporuka ovog doktora je da bi početnici trebalo da krenu sa 4 do 5 vežbi i između 10 i 20 ponavljanja pa kasnije mogu  povećavati broj ponavljanja u serijama.

Donosimo vam njegove preporuke za vežbe za zdravu kičmu.

Leđnjaci u vazduhu

Lezite na stolicu tako da vam stomak bude na delu za sedenje. Lice okrenite ka dole. Ruke stavite iza glave, noge ispružite, tako da praktično ležite ravno u vazduhu. Istegnite celo telo, ali tako da ostane paralelno sa podom. Izvijte se ka gore pokrećući donji deo leđa i odižući torzo. Ponovite 10 puta.

Joga istezanje

Lezite na leđa, ruke opružite pored tela. Noge zabacite iza glave tako da stopalima dodirnete pod. Uradite 10 ponavljanja.

Dodirni lopaticu

Pročitajte još: Umor, nestabilna težina, problemi sa zdravljem: Šta sve ukazuje na to da se malo krećemo?

Podignite levu ruku i stavite dlan na desnu plećku. Istežite se nekoliko sekundi. Glava može malo da se pomeri unapred tokom izvođenja vežbe. Ponovite 10 puta sa obe strane.

Protresi telo

Stanite "na sve četiri". Leđa opustite. Počnite da tresete telo tako što ćete brzim i oštrim pokretima brzo savijati ruke u laktovima. Radite ovo 30-60 sekundi.

LJuljaška

Lezite na leđa, noge savijte u kolenima, privucite ih na grudi i obuhvatite rukama. Pončnite da se ljuljate napred nazad minimum 10 puta.

Vežba za jačanje leđnih mišića

Pročitajte još: U ovome je CAKA! Nikada ne treba da čekate da OSETITE GLAD i IZGUBIĆETE KILOGRAME

Lezite na stomak. Ruke položite pored tela. Glavu i grudi odignite i držite 3 sekunde. Ponovite tri puta.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU