Zašto je kompas sa magnetnom iglom najbolji instrument za navigaciju? (FOTO)

Milica Mataruga

25. 05. 2021. 000000 14:30

compas - foto: arhiva "Kalibra"

Hiljadama godina ljudi su se orijentisali prema suncu i zvezdama, ali po oblačnom vremenu bili su primorani da prekinu putovanje, ili da se oslone na prepoznavanje krupnih delova reljefa i prepuste sreći. Kada je u 3. veku pre nove ere u Kini konstruisan prvi kompas, vremenske prilike više nisu bile presudne za navigaciju, a vremenom su se odvažili i na plovidbu po "debelom moru". 

Pročitajte još: Ako se nađete u opasnosti, pomoću ovog dugmeta možete pozvati pomoć bilo gde u svetu (VIDEO)

Kompas je navigacioni instrument za orijentaciju - pronalaženje pravaca na Zemlji. Čine ga magnetna igla koja se slobodno kreće - rotira oko ose i usmerava prema magnetnom polu Zemlje. 

"Bruntonov" najprodavaniji model Truarc 20, foto: "Brunton"

Kanadski geolog i rudarski inženjer D.V. Branton 1894. godine, naručio je od iskusnog časovničara iz Denvera (Kolorado), da po njegovoj zamisli napravi prvi džepni putni kompas. Precizni instrument postao je svetski poznat i pružio je mogućnost planinarima, avanturistima, naučnicima, ribarima i vojnicema da pođu na putovanja neopterećeni glomaznom opremom, kakvi su komapsi bili do tada. 

Za vreme vladavine cara Hoang Tia vojnici u ratnom pohodu su se orijentisali uz pomoć kolica sa velikom iglom koja je pokazivala četiri glavne strane sveta, a sprava se zvala "čin-nan". 

U 20. i 21. veku među proizvođačima klasičnih kompasa sa magnetnom iglom nastalo je "sveto trojstvo" koje čine "Silva", "Recta" i "Brunton".

 Kompaktan kompas za orijentiring - Silva ARC Jet OMC, foto: "Silva

Precizni uređaji kompanije "Brunton" iz Vajominga koriste se kao geodezijski instrumenti širom sveta. Od profesionalnih, do jednostavnih alata za mapiranje, koriste ih istraživači različitih profila jer su robusni, laki za upotrebu i veoma pouzdani.  

Švajcarski armijski kompas Recta DP6, foto: "Recta"

Jedan od najpopularnijih modela je Truarc 20 sa nemagnetnim kućištem, gumenom zaštitom i tricijumskim oznakama za upotrebu pri oskudnom svetlu. Težak samo 100 grama, veličine 2,5x6x10 cm, osim magnetne orijentacije može da meri uglove/nagib, a sa preciznom skalom dopušta rad sa kartama svih vrsta. Ima ugrađeno ogledalo, nišan, malu lupu i lenjir. 

Pročitajte još: SVETI GRAL među opremom za boravak u divljini

Truarc 20 može da meri uglove/nagib, a ima ugrađeno ogledalo, lenjir, lupu... foto: "Brunton"

Brunton kompasi su obavezni deo opreme raznih ekspedicija, ali se nalaze i u navigacionim kompletima nekih vazduhoplovnih formacija. Cena široko rasprostranjenog modela Truarc 20 je  75 dolara. 

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU