NIJE šala! Evo kako je nastala LEGENDA 1. APRILA kao sinonima za NESTAŠLUK i smicalice

Kristina Malešević

01. 04. 2021. 000000 12:00

Foto: Depositphotos

Nije šala, ali danas je 1. april, međunarodni i internacionalni praznik šale, koji se slavi na svim kontinentima već vekovima unazad. Ipak, iako ga slave svi narodni, niko sa sigurnoću ne može da potvrdi kako je došlo do obeležavanja ovog datuma.

Smatra se da su Rimljani i Kelti praznovali festival šala u vreme prolećne ravnodnevnice koja se događa blizu Dana šale

Pročitajte još: Koja fizička aktivnost sagoreva najviše kalorija? Zaboravite šetnju i kupite rukavice za BOKS

Šta je "aprilska riba"?
Jedan od najpoznatijih običaja, rasprostanjenih u Francuskoj i na francuskim govornim područijima Švajcarske i Kanade je “aprilska riba”. Naime, tada ljudi jedni drugima lepe na leđa papirne ribe, tako da žrtva to ne primeti.

Prva  legenda vezuje se za slavljenje Nove godine u srednjem veku. Veći deo Evrope je tada slavio 25. mart, praznik Blagovesti, kao početak praznovanja Nove godine. Slavlje je trajalo nedelju dana, sve do 1. aprila. Papa Gregor XII je 1582. godine naredio poštovanje gregorijanskog kalendara, po kome se Nova godina proslavlja 1. januara.

Pročitajte još: Ako niste stigli da pojedete sve BANANE koje ste kupili, postoji trik koji će im produžiti rok

Kako narod nikada nije bio sklon prihvatanju novih pravila u svakodnevnom životu, mnogi su odbili da se povinuju novom kalendaru i nastavili da slave Novu godinu oko 1. aprila. Oni koji su prihvatili novi kalendar, tog dana su zbijali šale na račun „neobaveštenih“, ismevajući njihova zastarela slavlja.

Zaključavanje roditelja
U flamanskom delu Belgije, postoji slatka tradicija. Deca na današnji dan zaključavaju svoje roditelje ili nastavnike i puštaju ih samo, i isključivo samo, u zamenu za slatkiše.

Druga teorija je da šale i nestašluk koje su se odvijale svakog aprila datiraju još iz vremena drevnog Rima. Smatra se da su Rimljani i Kelti praznovali festival šala u vreme prolećne ravnodnevnice koja se događa blizu Dana šale.

Pročitajte još: Efektan korset i crne pantalone: Evo kako kraljica Leticija uvek odlično iskombinuje samo dve boje (FOTO)

U većini zemalja je običaj da su smicalice i šale dozvoljene samo do dvanaest popodne.

Smicalica “Burger King-a”

Jednu od najpoznatijih šala izveo je lanac brze hrane “Burger King” koji je 1998. godine objavio veliki oglas u novinama u kojem je predstavio hamburger koji je posebno napravljen na levoruke. Navodno, sastojci iz hamburgera prilikom konzumacije kapaju na stranu koja pogoduje levorucima. Pre nego što je Burger King stigao da saopšti da su se samo šalili, hiljade levorukih je pohrlilo u njihove restorane.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU