Zbog čega se javlja ŠUM NA SRCU? Registruje se kod anemije i poremećaja funkcije štitne žlezde

Jelena Blažić

29. 05. 2021. 000000 07:20

Foto: Despositos

Šumovi srca su zvučni fenomeni koji nastaju usled turbulentnog toka krvi u patološkim stanjima valvularne insuficijencije - nepotpunog zatvaranja valvula, i stenoze - suženja atrioventrikularnih, aortnog ili pulmonalnog ušća.

Kako nastaje šum na srcu

Profesor doktor Siniša Pavlović, objasnio je, na koji način i usled čega može doći do šuma na srcu.

Pročitajte još: Oni koji su preživeli kovid osećaju OVE simptome 3 meseca kasnije

- On nastaje kao posledica poremećaja toka krvi kroz srčane strukture. Može biti funkcionalni i takav nema značajnije re-perkusije na funkciju srca i zahteva samo praćenje. Registruje se kod anemije, poremećaja funkcije štitne žlezde i slično i onda treba korigovati te poremećaje.

Ozbiljniji su organski šumovi,kod kojih postoji strukturna promena na srcu zbog kojeg dolazi do poremećaja u toku krvi što se registruje šumom kao zvučnim fenomenom. To se dešava ukoliko dolazi do suženja na zaliscima srca, ili njihovog neadekvatnog zatvaranja.

Šum na srcu se utvrđuje stetoskopom, ali i ultrazvučnim pregledom

- Da bi se utvrdilo prisustvo šuma dovoljan je pregled stetoskopom, ali se savetuje da se potom uradi ultrazvučni pregled srca kojim se precizno definiše nivo promene i stepen narušenosti funkcije srca. Leči se samo ukoliko je neophodno, ili korekcijom zaliska, što nazivamo "plastikom" ili zamenom zaliska, ukoliko je do te mere oštećen da drugačija korekcija nije moguća - kaže kardiolog prof. dr Siniša Pavlović.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU