Sadrži antioksidante, pozitivno utiče na pritisak... Šta sve čini CIMET?

Kristina LJubisavljević

20. 09. 2021. 000000 15:15

Foto: Deposit

Cimet je omiljeni začin u domaćinstvu i vekovima se koristi širom sveta.

Cimet ima antivirusna, antibakterijska i gljivična svojstva

Smatra se da cimet ima mnoga lekovita i umirujuća svojstva i često se koristi u kineskoj biljnoj medicini. Prepoznatljiv miris i ukus cimeta potiče od eteričnih ulja sadržanih u kori, zvanih cinanamaldehid.

Pročitajte još: Da li ste probali KESTENOV MED? Leči bakterije, srčani mišić i pomaže oporavljanju pluća kod pušača

Sadrži antioksidante

Cimet takođe sadrži velike količine antioksidansa polifenola. Antioksidansi mogu da pomognu pri zaštiti organizma od bolesti i nalaze se u voću, povrću, bilju i začinima. Utvrđeno je da antioksidanti u cimetu imaju protivupalno dejstvo.

Zdravlje creva

Neki začini, uključujući cimet, imaju prebiotička svojstva koja potiču rast korisnih bakterija i pomažu u suzbijanju rasta patogenih bakterija. Stoga redovno uključivanje začina u ishranu može da pomogne u poboljšanju zdravlja creva. Cimet je takođe koristan izvor mangana i sadrži male količine kalcijuma i vlakana, piše Healthline.

Smanjuje krvni pritisak

Postoje neki dokazi koji ukazuju na to da je konzumacija cimeta povezana sa kratkotrajnim smanjenjem krvnog pritiska.

Pročitajte još: Ostalo vam je zimnice? Napravite ukusnu čorbicu od PEČENIH PAPRIKA (RECEPT)

Ublažava probavne tegobe

Ekstrakt cimeta godinama se koristi za ublažavanje gastrointestinalnih problema u istočnoj i zapadnoj medicini. Opisan je kao karminativ, poznat po probavnim, antimikrobnim i protivupalnim svojstvima. U tradicionalnoj ajurvedskoj medicini ulje cimetove kore se koristi za lečenje nadutosti i probavne neravnoteže.