"Smeje se kao lud na brašno": Iza porekla ovog izraza krije se JEZIVA priča

Jelena Knežević

11. 04. 2022. 000000 21:30

Foto: Pixabay

Gotovo automatski svi kada vidimo da se neko dugo, nekontrolisano i bezrazložno smeje izgovaramo "smeje se kao lud na brašno". Ali, koliko vas se zapravo zapitalo kakve veze ima brašno u ovoj ustaljenoj frazi?

Po jednoj prihvaćenoj teoriji, poreklo ovog neobičnog izraza vodi čak do Stare Grčke.

Pročitajte još: Menjanje ovih dnevnih navika je spas za krvne sudove: Lekar specijalista upozorava

U to doba, verovala se da su i božanstva, baš kao i ljudi, smrtni. Verovalo se da oni umiru na jesen, a da se ponovo rađaju na proleće. Po tadašnjim vladajućim uverenjima, zimi, dok su još bogovi mrtvi, njihove duše izlazile bi na svetlost dana.

Kako bi se zaštitili od tih duhova, ljudi su koristili smeh i radost. Zato su organizovali vesele povorke da idu ulicama, po naseljenim mestima i trgovima. Te povorke uglavnom su činile dvorske lude, lakrdijaši i svi oni koji su se nekontrolisano smejali. Tako bi oni terali strah.

Pročitajte još: Optička iluzija ostavlja gledaoce U ČUDU – možete li da pogodite ŠTA SE KRIJE IZA „JEDNOSTAVNE“ SLIKE?

Ove povorke su bile posipane brašnom kako bi po izgledu bili slični mrtvacima čije duhove žele da oteraju. Otuda poreklo i danas popularne konstrukcije "smeje se kao lud na brašno".

Po drugoj teoriji, ova fraza ima makedonske korene.

Upravo tamo je postojao običaj da se duševni bolesnici, posebno oni koji bi se histerično smejali, leče molitvama nad brašnom. Od tog brašna, pravljeni su hlepčići.

Bonus video:

 

PRATITE NAS NA INSTAGRAMU i FEJSBU