Sledite pravilo "20 MINUTA" u SVAĐI: Psiholozi otkrivaju zašto je to važno

Jelena Knežević

21. 07. 2022. 000000 21:00

Foto: Pexels

Svađe su sastavni deo svakog odnosa - sasvim je uobičajeno da se sa nekim nećemo uvek složiti. Ali, da preteranom agresijom i besom ne bismo uništili odnos, potrebno je da naučimo da se svađamo.

Tokom sukoba, odnosno svaki put kad se osetimo napadnuto (fizički ili emocionalno), dolazi do jedne hemijske reakcije u mozgu. Krv odlazi iz prefrontalnog korteksa (to je deo zadužen za racionalno donošenje odluka) u motorno područje kako bi nas pripremilo za beg ili borbu.

Pročitajte još: KAKO SE PIŠE: "KAUČI" ili "KAUČEVI"? Proverite svoje znanje

-  Tada ne možete da razumno slušate. Ne možete da saosećate, ne možete da budete kreativni. Zato ljudi tokom sukoba često govore stvari koje ne misle. Najbolje što možete da uradite u tim trenucima je da bukvalno napravite korak unazad – otkila je psihološkinja Džuli Gotman.

Šta je pravilo "20 minuta"?

Kad primetite da se situacija zaoštrava i zahuktava, Gotmanova preporučuje da jednostavno predahnete:

– U tom trenutku zastanite. Međutim, nemojte da napustite razgovor bez plana. Obavezno recite kada ćete se vratiti da biste nastavili razgovor. To je ključno, jer ako to ne uradite, a vi tražite pauzu, vaš partner će se možda osećati napušteno ili odbačeno – objašnjava Džuli i dodaje da pauza može trajati od minimalno 20 minuta do 24 sata, ali nikako duže od jednog dana.

Pročitajte još: Nikada nemojte piti vodu iz FLAŠICE koja se ZAGREJALA NA SUNCU: Ugrožavate zdravlje više nego što mislite

Važno je da u pauzi radite nešto što će vam skrenuti pažnju sa sukoba, smatraju psiholozi.

– Prošetajte, gledajte televiziju, slušajte muziku, vežbajte jogu ili meditaciju – sve što vaš um dovodi u mirnije stanje. Na taj način, kad se vratite, mirni ste i razgovor se potpuno menja – mišljenje je stručnjaka.

Bonus video:

 

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU