Živela je SAMA na ostrvu 18 godina, a u civilizaciji je UMRLA za dva meseca

28. 11. 2020. 000000 16:40

Foto: Piksabej

Kada je 1853. godine žena spasena sa ostrva San Nikolas, počela su poređenja njene epopeje sa Robinsonom Krusoom. Inače, ostrvo je deo Kanalskog arhipelaga, vetrovito je i uglavnom neplodno, pa ga je američka mornarica razmatrala kao "kandidata" za prve testove nuklearne bombe.

Pročitaje još: Draga i Aleksandar Obrenović slikali su se sa svojim UBICAMA godinu pre smrti, a fotografija se i danas može videti (FOTO)

Roman i film
Nagrađivani dečji roman Skota O'dela "Ostrvo plavih delfina " inspirisan je njenom pričom, a kasnije je snimljen i film.

Indijanka, u istoriji poznata kao "usamljena žena sa ostrva San Nikolas", čije se pravo ime ne zna, bila je starosedelac u Kaliforniji i, verovatno, poslednji preživeli član plemena Nikolenjo. Živela je sama na ostrvu od 1835. do 1853. godine.

Pleme Nikolenje masakrirali su lovci na morske vidre.

Na Kanalskim ostrvimaa Indijanci su se naselili pre 10.000 godina sve do 1814. godine kada je grupa domorodaca sa Aljaske, lovaca na morske vidre, masakrirala većnu ostrvljana. Krajem novembra 1835. jedrilica "Peor es Nada", kojom je zapovedao Čarls Habard, evakuisala je preostale ljude sa San Nikolasa.

Skočila je sa palube zbog sina ili brata?
Legenda Foto: Youtube/ screenshot Weard history

Romantičnija verzija priča da je devojka skočila sa palube u more kada je shvatila da je njen mlađi brat ili sinu ostao, a arheolog Stiven Švarc kaže da je priča nastala krajem 19. veka, u viktorijanskoj eri.

Pročitajte još: Misterija Hrtkovaca BRUJI SRBIJOM: Posle ZLATNE KACICE, lopovi PLJAČKAJU rimske vile pod okriljem noći i traže BLAGO (FOTO)

Fratar Hose Gonsales Rubio je nudo novac da dovedu Indijanku, ali to je uspelo tek u trećem pokušaju  Karlu Ditmanu koji je otkrio ljudske tragove na plaži i komade sala foke ostavljene da se osuše.

Dalja potraga dovela je do Indijanke, koja je živela u improvizovanoj kolibi izgrađenoj delom od kostiju kitova. Bila je odevena u suknju od zelenkastog perja kormorana. Odveli su je u misiju Santa Barbara.

Nosila je suknju od perja kormorana...
Haljina je u Vatikanu
NJena haljina od perja kormorana poslata je u Vatikan. Godine 1939. godine arheolozi su pronašli kolibu od kitovih kostiju na severnom kraju San Nikolasa.

Indijanka, koja je 18 godina živela bez kontakta sa ljudima, navodno je bila ushićena, diveći se konjima, evropskoj odeći i hrani, a uskoro je i krštena, i dobila je ime Huana Marija.

Umrla je posle samo 7 nedelja...

Bilo joj je dozvoljeno da ostane sa Nideverom, koji ju je opisao kao ženu "srednje visine, ali prilično debelu ... Lice joj je bilo prijatno, dok se neprestano smešila. Imala je sve zube, ali bili su istrošeni do desni.

Pročitajte još: Rade Popović, načelnik Beogradske kriminalističke policije, dobio je ZADATAK: Ko je ubio multimilionerku Dragu Mitrićević?

Huana Marija je samo sedam nedelja nakon dolaska u civilizaciju, 19. oktobra 1853, umrla od dizenterije. Nidever je tvrdio da je njena "naklonost" prema zelenom kukuruzu, povrću i svežem voću, nakon što godinama nije jela takvu hranu, prouzrokovala tešku i fatalnu bolest. Sahranjena je u neobeleženom grobu na porodičnoj parceli porodice Nidever, na groblju misije Santa Barbara.