Dr Mirjana Mitrović kaže da modrice nisu retkost, ali su opasne ako na telu imate i OVE simptome

17. 02. 2021. 000000 10:30

Foto: Depozitfoto

Modrice koje nastaju bez traume mogu da ukazuju na veliki broj bolesti, od kojih su najopasniji hematološki maligniteti. Ipak, najveći broj pacijenata koji se zbog pojave plavih pečata po telu javi na pregled hematologu nema ozbiljno obiljenje.

Pročitajte još: Soda bikarbona UBIJA KANDIDU: Ova dva recepta rešiće vas ove GLJIVICE

Doktorka Mirjana Mitrović, hematolog Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, kaže da osobe starije životne dobi često imaju modrice po nadlakticama i podlakticama, koje su većih dimenzija i sporije prolaze:

Modrice na rukama ima svaka deseta baka.

- One su posledica senilne purpure, odnosno smanjene elastičnosti i izdržljivosti krvnih sudova. Procenjuje se da bar 10 odsto osoba starijih od 50 godina ima senilnu purpuru. Specifična terapija za ovo stanje ne postoji. Preporučuje se povećan unos vitamina C i smanjeno izlaganje suncu. Žene češće imaju modrice u poređenju sa muškarcima, pre svega zbog manje količine kolagena i veće količine masti u potkožnom tkivu.

Koje lekove pijete?
- Primena lekova koji smanjuju sposobnost krvi da se zgruša je čest uzrok nastanka modrica - kaže dr Mitrović. - Veliki broj lekova za bolove, kao i neki antibiotici, antidepresivi i kortikosteroidi mogu biti uzrok modrica. Čak i suplementi koji sadrže ginko bilobu, ženšen, belu vrbu i velike količine luka mogu da dovedu do iste situacije. S druge strane nedostatak vitamina C i K, može da bude uzrok nastanka modrica.
Hematomi su često nasledni...

Hematomi ili modrice mogu da budu i znak nekih urođenih, ali i stečenih bolesti.

- Urođeni poremećaji zgrušavanja krvi kao što su Fon Vilebrandova bolest i hemofilija se najčešće manifestuju u ranom detinjstvu pojavom krvarenja u koži ali i sluzokožama, mišićima, zglobovima i unutrašnjim organima - kaže naša sagovornica.

Ako curi i krv iz nosa, ima je u urinu, imate temperaturu, preznojavate se...

Među stečenim poremećajima najčešći uzrok modrica je imunološka trombocitopenija, stanje u kom telo razara spostvene trombocite.

Pročitajte još: Zašto PRAZILUK treba da uvrstimo u ishranu? Bio je cenjen još kod STARIH EGIPĆANA

Kada je pojava modrica udružena i sa drugim simptomima, kao što su krvarenje iz nosa, pojava krvi u urinu i stolici, intenzivnije ili produženo menstrualno krvarenje, povišena telesna temperatura, preznojavanje i malaksalost onda je reč o malignitetu.

- Modrice mogu da budu prvi znak hematoloških maligniteta, pre svega akutnih leukemija ali i limfoma - kaže dr Mitrović.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU