Pucanje u "lake" mete NIJE VITEŠKI NI SPORTSKI (FOTO)

Milica Mataruga

23. 02. 2021. 000000 11:30

ostrvski-lov - slike: Marko Todorović

U Velikoj Britaniji lovstvo ima dugu i bogatu tradiciju, a lov je oduvek predstavljao sinonim za plemstvo i visoko društvo. 

Pročitajte još: Savršen spoj efikasnosti i estetike (FOTO)

 Srpski lovac sa svojim "pikerom", slike: Marko Todorović

Pozvan sam da posetim Englesku i učestvujem u lovu na nekoliko vrsta divljači, što sam rado prihvatio, jer mi je oduvek bila želja da učestvujem u tradicionalnom “ostrvskom” lovu. Ubrzo posle toga, stigao sam u Englesku, tačnije u Rašlejk Grin u regiji Saseks - počinje priču Marko Todorović. 

Zabeleženo je da je sama kraljica sa svojim kraljevskim lovačkim psima nekoliko puta učestvovala u lovu kao sakupljač odstreljenih fazana, jer to u ovakvim lovovima predstavlja počast.

U skladu sa lovnim zakonodavstvom, u Engleskoj se ne praktikuje lov fazana "pred pušku", tako da engleski lovci pucaju isključivo na fazane koji su u punom letu i na daljinama većim od 30 metara. Pre početka lova, učesnici se upoznaju sa strogim procedurama i pravilima i izvlače brojeve, na osnovu kojih se raspoređuju na mesta za prvi prigon. Interesantno je i da lovci menjaju pozicije u svakom sledećem prigonu, tako što se na prvi broj dodaje "3" i tako do kraja lova.  

Ttradicija - lovački ručak, slike: Marko Todorović

U organizaciji lova učestvuje petnaestak ljudi podeljenih u dve grupe. Prvu grupu čine beaters (pogoniči), koji nateruju fazane i usmeravaju ih ka liniji u kojoj stoje lovci. Drugi deo ekipe zadužen je za skupljanje odstreljenih fazana i popularno se nazivaju pickers. U pitanju su iskusni lovci sa svojim lovačkim psima, najčešće špringer španijelima, retriverima, ali i koker španijelima. 

Englezi ne praktikuju fotografisanje sa odstreljenom divljači

Tokom lova, svaki lovac ima svog pikera, koji pazi da se poštuju pravila i mere bezbednosti. Todorovića, koji je bio jedan od retkih lovaca iz Srbije, pratio je stariji lovac sa dva psa retrivera. 

Pripadnice lepšeg pola su redovne učesnice u lovu na fazansku divljač u Engleskoj, slike: Marko Todorović

Verni tradiciji, Britanci veliku pažnju tokom lova poklanjaju ručku, koji se organizuje posle trećeg prigona. Tada pomoćnici ulovljenu divljač odnose u hladnjače, a iznose se jela od divljači i birana vina. Vrhunski porcelan i kristalne čaše se podrazumevaju. 

Pročitajte još: Precizna merenja UMANJUJU grešku na meti (FOTO)

Pauza između dva prigona u lovu na fazana, slike: Marko Todorović

Boravak u Engleskoj i nesvakidašnja avantura će Marku Todoroviću ostati u lepom sećanju. Siguran je da će ponovo posetiti ovu zemlju kako bi uživao u lovu sa svojim prijateljima i domaćinima, koji će takođe posetiti Srbiju. 

Milan Ostojić 

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU